Wednesday, Aug 20th

Last update:06:22:21 PM GMT

You are here:
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: bölge dışı hasta evde bakım!

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #28969

Meerhaba arkadaslar foruma yenı uye oldum..aıle hekımlıgınde de yenı sayılırım..calıstıgım yerde bı sorun yasıyorum sızden fıkır almak ıstıyorum..
aynı saglık ocagında calıstıgım doktor arkadas bır yatalık hastayı kendı bolgesınde olmasına ragmen kayıt altına almıyor..tum aılesı bu arkadasa kayıtlı olmasına ragmen evde bakıma gıtmemek ıcın kayıt almadı..
en az hastası olan kısı de benım..ve tsm bu hastayı bana atadı ve evde bakıma gıtmemı ıstıyor..
bu emrı vakı ve butun çöp hastaları bana dökme eğiliminden bıktım usandım..
bunun için yapılabılecek bır sey varmı..
sonucta benım bolgem degıl bu hastanın evde bakımına ben gıdemem deme hakkım varmı ..bır yerlerde bunun ıle ılgılı bır yazı bulabılırmıyım..boyle bır durum olursa belkı tsmdekı doktor arkadas ayda bır gıder mi...nasıl olur..
lutfen yorumlarınızı esırgemeyın:)
tskler
  • zuhalce
  • zuhalce's Avatar
  • Fresh Boarder
The administrator has disabled public write access.

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #28970

Aile hekimliğinde bölge kavramı yok.Yönetmelikte en yakın ve en az olan aile hekimine kaydedilir diye geçer.Evde sağlık hizmetinde ayda 1 gidilir diye bir süre yok, periyodik olarak gidilir ve değerlendirilir(aile hekimi burda direk evde sağlık hizmeti vermiyor,eğer evde sağlık hizmetinin 2.basamak tarafından verilmesi uygun görülmüşse evde sağlık hizmeti birimi hizmeti verir).
  • drasos
  • drasos's Avatar
  • Junior Boarder

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #28971

"bölge" diye bir kavram artık yok ne yazık ki, sadece ilçe sınırlarını bölge olarak tanımlayabiliriz.

Arkadaşınızın yaptığı deontolojik ve etik bir yaklaşım değil ama hukuki bir çözüm bulmanız pek mümkün gözükmüyor...
  • horos
  • horos's Avatar
  • Platinum Boarder

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #28972

neyse artık sineye çekeceğiz :(

peki artık bölgenın olmadıgı nerde yazıyor...aynı arkadasın hemsıresı bızım bolgeden hasta almıs bılmemne dıye canımı sıkmıstı gecenlerde..bende dıkkat etmemısım bana kayıt olmak ıstedıklerınde aldım..ne yapayım..
bıraz sorunlu bı yerde gorevde basladım sanırım...
  • zuhalce
  • zuhalce's Avatar
  • Fresh Boarder

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #28973

Öncelikle size başarılar dilerim

Aile hekimliği uygulamasında bölge kavramı yani aile hekiminin sorumlu olduğu mahalleler geçiş döneminde vardı ve evet artık yok ama bir aile ya da kişi çalıştığınız ASMye kayıt için başvurduğunda ASMniz ikamet ettikleri mahalleye en yakın ASM ise o kişileri kaydetmek zorundasınız, zira etmezseniz TSM en yakın ASM olarak sizin ASMye ve en az hasta sizdeyse de size kaydeder, geçiş dönemi bitti ama bu böyle devam ediyor Zaten vatandaşın da aile hekimsiz kalmaması ve oturduğu yere en yakın ASMden hizmet alması gerekir. Bazı arkadaşlarınız seçmece hasta alarak yani problemsiz hastaları kaydederek nüfuslarını yükseltip sizi en az nüfuslu hekim yaparak buna sebep olabilirler, zamanında aynısını bizzat ben de yaşadım.

Ama yaşlı ve yatalak hasta almaktan çekinmeyin derim, neden derseniz bu insanların da hizmete ihtiyacı var. Sizin mobil hizmetiniz olmasa yani merkezi bir bölgede çalışıyor olsanız da haftanın belli bir günü ya da günleri saha hizmeti yapmanız yani size gelemeyen hastalara sizin ulaşmanız gerekiyor (yaşlı olabilir,özürlü olabilir,psikolojik sorunları olabilir,yatalak olabilir). Bu ziyaretler evde sağlık bakımı kapsamında değil. Siz bu ziyaretlerde evde sağlık hizmeti alması gereken kişileri saptar ve evde bakım birimine yönlendirirsiniz ve bu hizmeti koordine edersiniz sizin göreviniz bu, ayrıca bir iyi tarafı da nüfusunuza hakim olursunuz çünkü bu kişilere ev ziyareti yapmasanız defalarca kendileri olmadan ilaçlarını yazmakla (malum kronik hastalıkları nedeniyle) karşı karşıya geleceksiniz ve bir yerde ilaçların takibi zor olacaktır ve belki de içmeyi bıraktıkları bir ilacı reçete ederek zor duruma düşebilirsiniz.Ben de başlarda organize edemesem de son 2 senedir saha hizmeti veriyorum ve bundan çok memnunum. Sonuçta saha hizmeti vermek için bir eve gittiğinizde sizin yapacağınız şeyler bellidir, sonuçta siz o kısıtlı zamanda kişilerin bütün sağlık sorunlarını çözmek için gitmiyorsunuz ve çoğu saha hizmeti vermeye gittiğim yaşlı kişiler (70 ve 80 yaş üstü) iadeyi ziyaret amacıyla da olsa ASMye bana muayeneye olmaya geldiler. Benden sonra ASMdeki diğer arkadaşlar da saha hizmeti vermeye başladılar.

Yani size tavsiyem nüfusunuz artırmaya çalışın tabi (gerçi fazlası vergiye gidiyor bunu unutmayın) ama ASMnize kaydolmaya gelen hastaları çok psikopat gözükmüyorlarsa kaydedin, seçmece yaparak kaydetmeyin çünkü bu kişilerin öyle ya da böyle bir aile hekimleri olacak ve işlerinizi oturttuktan sonra saha ziyaretlerine başlayın.
  • drceyda
  • drceyda's Avatar
  • Moderator
  • AileHekimleri.net kurucularindan
  • Thank you received: 15
Notlar:
1-)Forumda açtığımız başlıkların içerikle alakalı olmasına dikkat edelim.
2-)Konu ararken öncelikle, forum bölümündeki kategoriler sekmesine bakalım!
Last Edit: 1 year 4 months ago by drceyda.

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #28975

tesekkur ederım ..gercekten cok guzel bır cevap yazmıssınız..
tavsıyelerınız benım ıcın cok degerlı oldu..
  • zuhalce
  • zuhalce's Avatar
  • Fresh Boarder

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #28977

bu emrı vakı ve butun çöp hastaları bana dökme eğiliminden bıktım usandım..

bu sözleriniz hiçte yakışık almamış..
  • DOCSETH
  • DOCSETH's Avatar
  • Junior Boarder

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #28985

arkadaşlar benim bir tavsiyem aynı asm içinde birbirinizde hasta almama kararı alın.
biz 2 yıl önce bunun kararını aldık kafamız çok rahat,çünkü asıl olan beraber çalıştığın KAFA DENGİ meslektaşındır.hasta gelip geçicidir..
  • iboman
  • iboman's Avatar
  • Junior Boarder
  • Thank you received: 1
The following user(s) said Thank You: omer55

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #28993

Bana da nüfusum düşük diye hasta atamaya çalışıyorlar. Sorunlu hastayı almayan bana atanmasına sebep olan hekim arkadaşıma en ufak hatanda seni şikayet ettiririm dedim, ayağını denk al. Eczacı kalfası odana mı girdi, mesaiden 5 dk erken mi çıktın, ... v.s. şikayet ederim dedim. Huzursuzluk olmasından korkup yanlış tavrından vazgeçti. Etik olmayana bende etik davranmam. Sen etik davran bende sana etik olayım dedim.
Şimdi çok etik çalışıyor. Mecburen, sıkıysa bozsun.
  • gazi
  • gazi's Avatar
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 6

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #28994

iboman wrote:
arkadaşlar benim bir tavsiyem aynı asm içinde birbirinizde hasta almama kararı alın.
biz 2 yıl önce bunun kararını aldık kafamız çok rahat,çünkü asıl olan beraber çalıştığın KAFA DENGİ meslektaşındır.hasta gelip geçicidir..

Helal sana iş arkadaşı dediğin böyle olur.
  • omer55
  • omer55's Avatar
  • Platinum Boarder

bölge dışı hasta evde bakım! 1 year 4 months ago #29005

bugüne kadar birimime kayıtlı yatalak olmayan ancak birime gelemeycek durumdaki hastalarımın pansuman ve enjeksiyonlarını evde yapıyordum ancak konuştuğum başka bir aile hekimi arkadaşım bu işler bizim işimiz değil dedi nedir bu olayın aslı bilen cevaplarsa sevinirim.
  • dratilla
  • dratilla's Avatar
  • Gold Boarder
  • Thank you received: 12
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.213 seconds