Sunday, Jun 24th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 
 

Aile hekimlerine nöbet: Bu yanlıştan dönülmeli

E-posta Yazdır PDF
alt
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ihtiyaç ve zorunluluk halinde aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına nöbet görevi verilebileceğinin gerekçesini, "sağlık hizmetinin aksatılmadan yürütülebilmesi ve yetersiz hekim kaynağının en verimli ve etkin şekilde kullanılabilmesi" olarak açıkladı.
 

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan "Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte", entegre sağlık hizmeti sunulan merkezler dışında, hastanelerde aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına nöbet tutturulmamasının "esas" olduğu belirtilmişti.

Bakanlık yetkilileri, AA muhabirine, 5258 sayılı Kanun'da yapılan değişiklikle aile hekimliği personeline 657 sayılı Kanun'un ek 33. maddesinde belirtilen entegre sağlık hizmeti sunulan merkezler dışında, hastanelerde ihtiyaç ve zaruret hasıl olduğunda haftalık çalışma süresi ve mesai saatleri dışında nöbet görevi verilebileceğinin düzenlendiğini hatırlattı.

Resmi Gazete'nin 25 Ocak 2013 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği'nin 10. maddesinin dördüncü fıkrasında aile hekimi ve aile sağlığı elemanına nöbet görevi verilebilmesi için gerekli ihtiyaç ve zaruret halinin belirlendiğini ancak bu tespitin illerin acil sağlık hizmeti planlamasını sekteye uğrattığını ifade etti.  

Bu bakımdan söz konusu fıkrada değişikliğe gidildiğini belirten yetkililer, ihtiyaç ve zaruret halinin tespitinde illerin sağlık personeli doluluk oranı, nüfus, coğrafi koşulları, sosyo ekonomik ve kültürel özellikleri, nöbet tutulacak sağlık tesisinin il veya ilçe merkezine uzaklığı gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğunu vurguladı.

Yetkililer, değişiklikle sağlık hizmetinin aksatılmadan yürütülebilmesinin ve yetersiz hekim kaynağının en verimli ve etkin şekilde kullanılabilmesinin amaçlandığını kaydetti.

-"Tüm inisiyatif Bakan onayına bırakılmıştır"

altAile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF)  İkinci Başkanı Dr. Akif Emre Eker, daha önceki düzenlemede ihtiyaç ve zaruret hallerinin, açık ve net tarif edildiğini belirterek,  "Ancak bugün yapılan yönetmelik değişikliğiyle geriye yönelik bir işlem yapılmıştır. Önceki yönetmelikte belirlenen açık kriterler, bu yönetmelik değişikliğiyle iptal edilmiş, tüm inisiyatif Bakan onayına bırakılmıştır" iddiasında bulundu.

Nöbet uygulamasının bu haliyle kabul edilemez olduğunu savunan Eker, şöyle konuştu:

"Bir başka kuruluşta nöbet tutturulmaya zorlanmasının, dünya da örneği yok. Aile hekimleri haftalık 40 saatten aylık 160 saat çalışıyor, aile hekimleri hizmetlerinin yanı sıra ayda bir 24 saat adli nöbet ve ayda bir de 24 saat yasal olmayan defin nöbeti tutmaktadır. Aile hekimlerinin ortalama aylık çalışma saati, tutmuş oldukları görev dışı nöbetlerle 208 saate ulaşmaktadır. Bir de haftada 30 saat acil servislerde nöbet tutmak durumunda bırakılmaktadır. Bu bir insanın sağlıklı olarak çalışabileceği bir aylık çalışma saati değildir."

-"Bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz"

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş de yönetmelik değişikliğinin, objektif kriterler yerine subjektif kriterler getirdiğini, adaletsiz sonuçlar doğurabileceğini savundu.

Aile hekimlerinin iş yükünün ağır olduğunu ifade eden Memiş, "Aile hekimlerinin nöbet tutmamaları yönünde Sağlık Bakanlığına talebimiz var. En kısa sürede bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Medimagazin

 

Yorumlar   

 
+1 #4 Guest 01-08-2013 11:58
KASIM AYDIN
Sağlık bakanlığı hekimleri nöbete zorlayacağı yerde,teşvik etsin;sorun ozaman kendiliğinden hallolur.Şöyle ki nöbet ücretini 10 tl değil de 50 tl yapsınlar ve gönüllülük esasına göre nöbet tuttursunar.İst eyen nöbet tutar istemeyen tutmaz.Belki de bazı doktorlar nöbet için sıraya girerler.Hatta nöbet kapmak için torpil yaptırmak isteyen dahi olabilir.Meslek taşlarım beni yanlış anlamsın,nöbet saati 100 tl olsa bile ben yine tutamam.Çünkü yıllarca aciller ve yoğun bakımlarda çalışmaktan tükendim bittim artık.Etrafımda hiç kimseye tıp fakültesini tavsiye etmiyorum.SADEC E EMEKLİLİĞİNİ BEKLEYEN POSA HEKİM PZİSYONUNDAYIM
 
 
+2 #3 Guest 23-07-2013 00:32
ifakat bozkurt
Malpraktisinin uygulandığı başka bir meslek yok,acil hekimliğinde bize verirlerse şiddet ve meslek hatalarıyla uğraşır dururuz..Vur abalıya,diken üstünde çalışan bu meslek mensuplarına bu kadarı fazla.Aile hekimlerin maaşı fazla değil,acil hekimlerinin ve bu arada uzman hekimlerin maaşı az bence,ÖZENDİRİL MELİ,herkez emeğinin karşılığını almalı,bizlerin maaşı düşünce biz ezilince diğer meslek daşlarımızın maaşı mı artacak.Çok yazık düşmüşüz birbirimize,gel sin depresyon.
 
 
+1 #2 huseyin dortgoz 21-07-2013 19:03
toplu iş bırakalım.. kanunsuz, hukuksuz devletse gelsin hesap sorsun....yeter artık
 
 
+6 #1 ahmet adsız 20-07-2013 13:08
ahef bu lafla olmaz bir hafta sonu ankarada sağlık bakanlığı önünde toplanalım iş bırakmaya kadar yolu var
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile