Sunday, Jun 24th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Aile Hekimligi Turkiye Modeli

E-posta Yazdır PDF

Saglik hakkinin korunmasi, bireysel sagliktan toplum sagligina uzanan zorlu bir süreç gerektirir. Genel tip hekimligi, basta Avrupa ülkelerinde olmak üzere birçok dünya ülkesinde basariyla uygulanmakta, birinci basamagin önemi ve maliyete etkisi giderek daha iyi anlasilmakta, yapilan reformlarla daha da yayginlastirilmaktadir.

Dünyada yayginlasan anlayisa göre temel saglik hizmetleri tanimina birinci basamaktaki tani ve tedavi hizmetleri ile rehabilitasyon hizmetleri de dahil edilmektedir. Temel saglik hizmetleri konseptinin yeni modelinde aile hekimleri ana görevi üstlenmektedir.

“Saglikta Dönüsüm Programi” çerçevesinde yeni bir bakis açisiyla, simdiye kadar çözülmemis sorunlara çözüm bulma amacini gerçeklestirmede en önemli adimlardan birisi olan Aile Hekimligi Uygulamasi nihayet hayata geçiriliyor. Aile hekimligi ile ilgili olarak ülkemiz insanlarinin emekleriyle ortaya koydugu degerleri dikkate alan bir anlayisla yola çiktik.

Aile Hekimligi Türkiye Modelini, geçmiste yapilan bütün çalismalari degerlendirerek, saglikta önemli mesafeler kat etmis veya bu yolda ilerleyen çesitli gelismis ve gelismekte olan ülke örneklerini yerinde inceleyerek, ülkemizin kosullarini da göz önünde bulunduran bir anlayisla hazirladik.

Geçmisi reddederek degil, geçmisi degerlendirerek yeni bir uygulama insa etmeye çalisiyoruz. Bu amaçla çiktigimiz yolda, artik Dünya ülkelerinde genel kabul görmüs aile hekimligi uygulamasinin her asamasinda, uygulamanin yapilip yapilmamasini tartismak yerine, nasil yapilmasi gerektigi konusunda ortak degerimiz olan sagliga katkida bulunan ve bulunmasi muhtemel herkesi yanimiza çagiriyoruz.

Aile hekimligi uygulamasi ile ilgili tüm çalismalar, Saglik Bakanligi ilgili birimlerinin, konularinda uzman hekim ve ögretim üyelerinin, uzmanlik derneginin, birinci basamakta çalisan hekimlerin genis katilimlariyla hazirlandi. Çalismaya katkida bulunan herkese, bugüne kadar ülkemizde sagligin ve saglik sistemlerinin gelismesine emegi geçen bütün hükümetlerimize, gönüllü kuruluslarimiza, ülkemize destek veren uluslararasi kuruluslara, ilgili özel ve tüzel kisilere bu vesile ile tesekkürü borç biliyorum.

Tüm milletimizi içine alan saglikli yasamanin ön plana çiktigi aile hekimligi uygulamasinin saglayacagi faydalar ile hep beraber daha iyiye gidecegimiz inanç ve umuduyla hepinize saygilar sunuyorum.

PROF. DR. RECEP AKDAĞ
T.C. SAĞLIK BAKANI

Yorumlar   

 
0 #6 sahar 23-09-2016 16:52
Merheba.ben iranda yaşamak istemiyorum ve bir aile istior um ki benim hekimligimi kabool etsin lootfen bana yardim etsin oraya gelmek ve yaşamak ićin.18yaşim var...
 
 
0 #5 fatih yıldız 03-08-2012 11:20
SÜPER UYGULAMALARLA GERÇEKTEN TÜRKİYE MODELİ OLDU AİLE HEKİMLİĞİ..SADE CE ADINDA KALDI.NERENİN KİMİN HEKİMİ OLDUĞUMUZ BELLİ DEĞİL...
 
 
+1 #4 Guest 25-05-2012 21:22
benim 6 yaşında kardeşim va
r adıda ikra soy adı ise uyar
durmadan altına işiyo günde 12 tane don değştiriyor bunun için ne yapmam gerek
 
 
-3 #3 Guest 27-05-2011 12:32
merhaba ;
benim sağlık hekimim bir türlü belli olmuyor kac aydır bekliyorum sağlık ocakları beni zorla kabul ediyorlar misafir hasyta oluyorum ben ailem hekimimizi öğrenmek istiyoruz enson gittiğim hekim ben kotamı doldurdum dediler
 
 
-2 #2 Guest 06-05-2010 08:26
Merhaba
Ben İran'dan duyuyorum. İstanbul Üniversitesi tıp okumak istedim. Türkler İran geliyorum. Ücretsiz Mbashd Türkiye için eğitim mi?
 
 
-3 #1 Guest 06-05-2010 08:26
Merhaba
Ben İran'dan duyuyorum. İstanbul Üniversitesi tıp okumak istedim. Türkler İran geliyorum. Ücretsiz Mbashd Türkiye için eğitim mi?
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile