Sunday, Jun 24th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Örgütlenmenin Önemi

E-posta Yazdır PDF

AHEF örgütlenme komisyonundan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak, birlikteliğin ve örgütlü olarak mücadele etmenin yararları konusunda yazmam gerektiğini düşündüğümde bu kadar zor olacağını hiç tahmin etmemiştim.

 İçinde bulunduğumuz birçok soruna ve çıkmaz durumlara karşın; Yazı konusu bulmak gerçekten zor bir uğraş oluyor. Akademik bir kariyerim de olmadığı için ancak güncel konular üzerindeki gözlemlerimi, fikir düşünce ve tecrübelerimi yazabileceğimi varsayıyorum. Umarım bu konuda başarılı olabilirim ve siz meslektaşlarıma bir katkıda bulunabilirim. Başlangıç olarak hiçbir zaman güncelliğini kaybetmeyen bir konu olan "Örgütlenme" üzerine bir şeyler yazmak isterim. 

     Modern toplumlarda insanlar zamanın getirdiği sorunlarla mücadele edebilmenin yolunu bir araya gelerek oluşturdukları birlikteliklerle çözmeye çalışmışlardır. Sorunların niteliklerine göre bu birliktelikler de siyaset yapmak için "Partiler" kurulmuş, hayatın diğer kısımları için "Dernekler", "Vakıflar", "Meslek odaları" gibi yapılar oluşturulmuştur. İnsanlar öngördükleri veya öngöremedikleri her türlü sorunlarını bireysel olarak çözme noktasında zorlandıklarında bu gibi örgütlerle çözmeye uğraşmışlardır.

Çoğu zaman bu uğraşılar verimli neticeler doğurmuş veya yeni yolların açılmasına vesile olmuştur. Ülkemizde de bu tipte örgütler vardır ve zaman zaman başarılı olduklarını da söylemek mümkündür. Peki nasıl oluyor da herkesin bildiği bu konuda bizler bir araya gelip, sorunlarımızı çözmek için tam ve güçlü bir örgüt kurup mücadele edemiyoruz.? Eminim bu konuda herkesin bir fikri vardır.

Ancak bu,şu ana kadar çözülememiş olan sorunun üstesinden gelmemize yetmemektedir. Konuyu detaylarıyla ve sektörsel kısımlarıyla inceleyecek olursak karşımıza şöyle bir tablo çıkar: Sektörü oluşturan yapılara baktığımızda dört ana kısım karşımıza çıkmaktadır.

1-Hastalar-Hekimler,  

2-Akademisyenler,

3-Profesyoneller

4-Bakanlık ve Sağlık politika yapıcılar-bürokratlar.

Bu grupların hiçbirinde tam ve güçlü bir örgütlenme bu güne kadar oluşmamıştır. Kurulmuş ve fakat yaşatılamamış, üye sayısı hiçbir zaman o grubu oluşturan toplam sayının yarısından fazlasına ulaşamamış birçok örgütler zaman içinde var olmuşlardır. Ancak sonuç olarak hepsi zaman içinde etkisizleşmiş veya yok olmaya mahkûm olmuşlardır.

Bizim için öncelikli konu Mesleki yapılanmamız. Bu durumda üç yapılanma veya çatı karşımızda duruyor.

A-Aile hekimleri dernekleri-federasyonu,

B-Tabip odaları

C- Sendikalar…

Bu nokta da kendimize sormamız gereken soru şu olmalıdır.

Acaba biz aile hekimlerinin önceliği hangisi olmalıdır?

Gerçekten bizim olan, sadece bizim problemlerimize odaklı olabilecek yapı hangisidir?

Aslında hepimizin aklında olan, olması gereken çoğunlukla dernekler ve federasyonumuzdur.. Her ne kadar geldiğimiz nokta da nedenleri malum sebeplerden dolayı bizim olan örgütümüze inancımız azalsa da, bu inancı asla kaybetmememiz gerekir. Sadece bizim olanı, yani biz olanı, gelin bu süreç de güçlendirelim. Sorunlarımızın üstesinden gelebilmek adına, sorunlarımızın nedenlerini iyi irdeleyelim. Neden ve kimler tarafından bu noktaya getirildiğimizin cevabı, aslında bizim aradığımız sorunun da cevabı. Ve güçlenerek çıkmak için elini taşın altına koyan arkadaşlara destek olalım. Olmaz denileni, yapılamaz denileni yapalım. Artık yeni yolların açılmasına sebep olalım. Sebep olduğumuz o yol bize ne kazandıracak hep birlikte görelim. Saygılarımla

 

Akif Emre Eker/

Ahef 2. Başkanı

Ankahed Yönetim Kurulu Başkanı

Yorumlar   

 
+2 #4 Guest 19-02-2012 21:58
Kalemine sağlık dostum. Gayet başarılı bir şekilde ele almışsın en temel sorunumuzu.....
drmithat
 
 
+5 #3 Guest 17-02-2012 11:02
Birlik,beraberl ik zamanı..Elinize sağlık,güzel bir yazı...
Dr.Hakan DEVECİ
 
 
+7 #2 Guest 16-02-2012 09:09
Sağlık sistemindeki en önemli unsur olan AHB çalışanları olarak, daha rahat, güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamının sağlanabilmesi; sistem içinde daha fazla insiyatif sahibi olunabilmesi için daha fazla katılımcı ve paylaşımcı birliktelikleri n oluşturulması zamanıdır diye düşünüyorum.
Sadullah Kocaman
 
 
+5 #1 Uzm.Dr.Ceyda Akdogan 15-02-2012 17:25
Güzel bir yazı kaleminize sağlık...
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile