Sunday, Jun 24th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Aile Hekimlerinin maaşları resmen gasp edildi!

E-posta Yazdır PDF

aile-nobet

Adıyaman Aile Hekimleri Derneği'nin yeni yönetmelikten sonra yaptığı maaş değerlendirmesi. 30 Aralık 2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Aile Hekimliği Ücret Yönetmeliği ile birlikte aile hekimlerinin maaşları resmen gasp edildi.

   

   Ortalama olarak hesap edildiğinde 2000 ile 3500 TL arasında maaş düşüşü yaşayacak olan aile hekimleri şoka girmiş görünüyor.

 

    Aile hekimlerine kayıtlı kişilerin katsayıları ile oynamak suretiyle maaşlarda düşüş yapan ilgililer aile hekimleri ile karşılaşmamak için sorumluluğu başkasına atıyor.

 

   Eski yönetmelikte tüm kayıtlı kişiler aynı katsayı ile çarpılırken yeni yönetmelikte katsayıların tıbbi hizmet ve gözetim anlayışından uzak bir şekilde sadece ve sadece maliyenin kasasını doldurmak üzere şekillendirildiği göze çarpıyor.Yeni yönetmeliğe göre katsayılar aşağıdaki şekilde düzenlenmiş.

 

1) 0-59 ay grubu için (1,6) katsayısı,

2) Gebeler için (3) katsayısı,

3) 65 yaş üstü için (1,6) katsayısı,

4) Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler için (2,25) katsayısı,

5) Diğer kişiler için (0,79) katsayısı,

 

   Bir aile hekimi yukarıdaki kişilerden en fazla 0-59 ay bebek ve çocuklarla ilgilenmektedir.Sağlık Bakanlığı'nın izlem takvimine göre 0-12 aylık bebekler en az 9 defa izlenmektedir.12-59 ay arasında ise izlemleri periyodik olarak devam etmektedir.Oysa gebeler 4 defa izlenmektedir.65 yaş üzeri ve kişiler ve mahkumlarda ise şu an için herhangi bir izlem bulunmamaktadır.Verilen hizmet sayısı ile birlikte ele alındığı zaman en fazla katsayının bebek ve çocuklara,ondan sonra ise gebelere verilmesi gerekirken tam bir işgüzarlık yapılmış ve sayıca fazla olan ''diğer kişiler'' grubuna ait katsayı 1,4'ten 0.79'a düşürülmüştür.

 

   Aşağıda örnek olması bakımından bir tablo hazırladık.

 

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri özü eski dışı yeni olan bu yönetmeliği periferden gelen çağrılara kulak vererek revize etmediği taktirde karşısına yep yeni bir grup daha alacakmış gibi görünüyor.

yeni_maas

 

 

 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile