Sunday, Jun 24th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Cari gider yardımında son düzenlemeler ve bir ASM örneği.

E-posta Yazdır PDF

Ülkemizde AH'ye geçişin başladığı ilk günden buyana bir çok AH arkadaşımız kendilerine verilen cari gider yardımını en uygun şekilde harcayarak hizmet verdikleri bölgelerdeki vatandaşlara en iyi ve en kaliteli sağlık hizmetini ulaştırmaya çalıştılar. Resimlerini paylaştığım Sıhhat ASM'den çok daha güzel ASM'ler yaptılar. Ben burda kendi ASM'mi resimlerini paylaşarak en iyi ASM iddiasında bulunmuyorum. Sadece bulunduğumuz duruma ve yarına dair kısa bir açıklama yapmak istiyorum.

resim8
1. Bizlere sağlanan imkanlarla bizler her zaman daha iyisini nasıl yapabiliriz kaygısını taşıdık.
2. Hiçbir zaman daha çok nasıl kazanırız demedik.
3. Cari gider yardımı adı altında yapılan ödemeler bu merkezin sadece zorunlu giderlerin bir kısmını karşıladığı (Kira, stopaj, temizlik işçisi, elektrik, telefon, ADSL ve su ödenince bitti) için bundan sonra  kalanlar için (Kırtasiye, yakıt, apartman aidatı, temizlik malzemesi, damacana su, tıbbi sarf malzemeleri, ilaçlar v.d.)  maaştan harcama zorunluluğu başladı.

resim1
4. Bu ASM hangi sınıfa giriyor dersiniz? A mı? İMKANSIZ. B mi? Para yok ki. Çok daha para lazım. C mi? Biraz gayret ve para ile belki. D mi? Evet bildiniz. Bu kadar cari gider yardımıyla ancak D olabiliyoruz.
5. Peki amaç kalite ve hasta memnuniyeti ise durum ne olur? Gelin anket yapalım. İddiaya girerim memnuniyet % 90'ın üzerinde olacaktır.

resim7

Yönetmelik mevcut haliyle çıkacak bu kesin. Biz dört ayda ancak bu kadarını yapabildik. 60.000 TL'ye maloldu ve biz bu parayı dört hekim aylık 1500 TL (hekim başına) zorunlu masrafı ödedikten sonra elimizde kalanlarla ödemeye çalışacağız.  Neyse ki daha iki ayımız var ve cari gider iki ay sonra kesilecek. Seçim bizim di, kimseyi bu konuda suçlamıyorum. Biz isteseydik eski ASM'mizde kalır vatandaşın bize ulaşmak için dünyanın yolunu tepip gelmesine ve sonra da eczaneye ulaşabilmek için daha uzun bir yolu tepmesine ve gerisin geri evine dönmesine göz yumardık. Biz buna razı olamadık ve bu işe kalıkıştık. Bu bizim sorumluluğumuz. Burda tepkim kaliteyi arttırmak adına bizim önümüze getirilen kriterlere, bu kriterlerle kaliteyi arttımak mümkün değildir. Amacın da bu olmadığını zaten hepimiz biliyoruz. Şunu da söyleyeyim, daha jeneratör alamadık, USG'miz yok, sertifikamız da yok. UPS de alamadık. Kısaca sayayım yönetmeliğe göre 3 hekimden sonrası için sayısı artan odalarımız var ama içleri boş. Emzirme odası boş, laboratuvar boş. Mutfak boş, ASE çalışma odası boş. Karekod okuyucu, tekerlekli sandalye, danışmaya bilgisayar, hasta çağrı sistemi, aşılar için ısı takip sistemi, EKG, laringoskop seti gibi önemli cihazlarımızın bir çoğu da yok.

resim5

Sizleri daha fazla sıkmak istemiyorum, devamını yazmıyorum.
Kalitede amaç hizmet alanların ve hizmeti sunanların memnuniyetidir. Çalışanlara para haratma gayesi ile hazırlanan bir yönetmelikle kalite sağlanamaz. Ancak ve ancak kalitenin önüne engel konulur.

resim2

Nail UMAY
60.01.039
Sıhhat ASM/TOKAT
TAHED Yön. Kur. Bşk.

İnsanlar, onlara ne söylediğinizi unutabilirler. İnsanlar, onlara ne yaptığınızı da unutabilirler.
Ama insanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğnizi asla unutmazlar.

 

Yorumlar   

 
+4 #14 Guest 07-03-2012 16:21
Çok güzel olmuş elinize ,emeğinize ,kesenize sağlık...
dr hüseyin şenyiğit
 
 
+3 #13 FATMA YÜCE 23-03-2011 00:37
ASE OLARAK ÇALIŞIYORUM.SAB RINIZ VE EMEĞİNİZDEN DOLAYI SİZİ KUTLUYORUM.ÇOK ŞIK OLMUŞ.UMARIM ASE'LERDE HALLERİNDEN MEMNUNLARDIR.TE BRİKLER!
 
 
+3 #12 Nail Umay 18-01-2011 22:36
Yazımda ASM'de eksik olan malzemeleri belirtmiştim. En kısa sürede bunları da alacağız. Önümüzdeki iki engel uygulama yönetmeliği ve ücret yönetmeliği. Bunları da zamanla aşacağımıza inanıyoruz. Sadece bize zaman kaybettirecek. Şunu da belirteyim hiçbir zaman amacımız A sınıfı olmak olmadı. Bu sınıflandırmanı n ne kadar gereksiz ve amacından uzak olduğunu göstermeyi istedik.
 
 
+7 #11 Nail Umay 18-01-2011 22:29
Danışma masası konusunda haklısınız önü yeterince açık olmadı. Biz dört arkadaş kendi isteğimizle bu yatırımı yaptık. Bence riske girmeye de değerdi. Beş aydır aile hekimiyiz ve bir aydır da resimdeki ASM'de çalışıyoruz. Hastalarımızın gözlerindeki memnuniyet ve giderken söyledikleri sözler bize her sıkıntıyı unutturmaya yetiyor. Dördümüzün de mobili var 750 ile 1500 arası mobil nüfusumuz var.
 
 
+5 #10 Nail Umay 18-01-2011 22:29
Değerli katkılarınız ve yorumlarınız için teşekkür ederim. ASM fotoğrafları hafta sonu çekildi. Malum hasta mahremiyeti açısından. Biz ASM'de sadece dört hekimiz. ASM bekleme salonunun görünen kısmı 85 m2. sağ ve sol tarafa 180 cm eninde iki koridor uzanıyor ve arkada yaklaşık 30 m2 bekleme alanları da var.
 
 
+4 #9 kadir can tuncel 05-01-2011 16:05
NAİL AMCA BÜYÜKSÜN ÇOK GÜZEL BİR YER GERÇEKTEN MAĞDURİYETİNİ UNUTMA BAKANLIK ÜZERİNDE KAMUOYU OLUŞTURMA ÇALIŞMALARINDA DESTEĞİNİ EKSİK ETME BUNU OSMAN BEY ARACILIĞI İLE TURHAN BEY VE BAKAN BEYE İLET SAYGILAR
 
 
+6 #8 Guest 03-01-2011 12:23
Öncelikle oldukça hoş bir asm olmuş.emeğinize sağlık demek isterim.
Ama şu anki AİLE HEKİMLİĞİ anlayışlına göre 60 bin tl masrafınızı geri alacak kadar bile çalışma güvencesi yokken bence iyi cesaretiniz var.
saygılar.
 
 
+4 #7 Tamer KARA 01-01-2011 15:27
Çok güzel olmuş elinize ,emeğinize ,kesenize sağlık...
 
 
-5 #6 erol 01-01-2011 14:25
bunları yaptıgınıza göre iyi para kazanıyorsunuz herhalde.biz ay sonunu zor getiriyoruz
 
 
+1 #5 Admin_Destek 31-12-2010 13:02
Mail ile gelen sorudur...
"DR BEY BEN ISTANBUL SANCAKTEPE CAMLIK ASM NIN YONETICI HEKIMIYIM.SIZIN ASM NIZ COK GUZEL OLMUS MERSK ETTIGIM SIZDEKI DANISMA BIRIMININ BU TARZDA KAPALI OLMASINA IZIN VERILDI MI?ISTANBUL ICIN SADECE BIR MASA OLMASI HASTA ILE AYNI SEVIYEDE OLUNMASI GEREKTIGI BILDIRILDI.BILG I VERIRSENIZ SEVINIRIM"
 
 
+4 #4 Guest 30-12-2010 10:47
ah kardeşim vah kardeşim bilmiyormusunki devlet her zaman az para vermeye çalışır ilk başta ücretler hep şişkindir bu işi yapmaya istekli olanlar daha azına razı olacak ve senin işini elinden alacak ilerde bak aile hekimliği ihale yoluyla yapılacak şu an sana ihtiyacı var devletin ama 3-4 yıl sonra yeni mezunlar artınca onlar ne yapacak senin işini elinden alacak tek iş veren devlet olunca tekel kuralları geçerli
 
 
-5 #3 Guest 30-12-2010 08:47
Albenisi olan bir ahm. fakat hiç insan yok görüntülerde acaba günün ilerleyen vakitlerinde kalabalık hasta grublarına cevap verebiliyormu. yani yeterince fonksiyonel mi?
 
 
+2 #2 Dr. Orhan Köker 29-12-2010 23:38
Güzel bir ASM olmuş, tebrikler.
Merak ettim kaç hekim var ve mobil nüfusunuz var mı?
 
 
+4 #1 Uzm.Dr.Ceyda Akdogan 29-12-2010 23:18
ASMniz çok güzel olmuş,elleriniz e sağlık, devletimiz eski binalarını bizlere ne güzel yaptırttırdı, bedava mütahitlik yaptırdı çoğumuza, şekilde görüldüğü gibi doktorların 1.basamağa katkısı bayağı büyük oldu. ne deseniz haklısınız, Allah sabır versin ne diyim,umarım ödeyebilirsiniz .
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile