Monday, Apr 23rd

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Aile hekimliği modelinden kimse kazançlı çıkmayacak

E-posta Yazdır PDF

aile_hek015

Hatay Tabip Odası, Aile Hekimliği uygulamasıyla ortaya çıkabilecek sağlık çalışanı memnuniyetsizliği ve halkın sağlık hakkı kayıplarından Sağlık Bakanlığı'nın sorumlu olacağı görüşünü savundu.

Tabip Odası Başkanı Selim Matkap, Aile Hekimliği modeli için halen Sağlık kamuoyunu tatmin edici bir bilimsel rapor bulunmadığını ve 70 ilde aile hekimliği uygulamasına geçilmesine karşın halen uygulamanın pilot yasa olarak devam ettirildiğinin altını çizdi.

Bugün sağlık

hizmet sunum hedefininin sadece müşteri memnuniyeti üstüne kuran Sağlık Bakanlığı'nın ileride gerçekleşecek sağlık çalışanı memnuniyetsizliği ve halkın sağlık hakkı kayıplarının da sorumlusu olacağını dile getiren Matkap, "Hatay'da aile hekimliğine 398 pozisyon ilan edildi. 515 hekim başvuruda bulundu. Yerleştirme işlemi sonucunda herhangi boş pozisyon kalmadı. Hekimler yerleştirme işlemi öncesinde ve sırasında çok büyük belirsizlikler yaşadılar. 20 yıldır aynı sağlık ocağında ve aynı nüfusa hizmet veren arkadaşlarımız yerlerinden ayrılmak durumunda kaldılar. Yeni mezun olmuş hekimler puanları yetmediği için adeta üniversite sınavında bir okul kazanamayan öğrenci ezikliği yaşadılar. Bütün bu koşullara rağmen kendisinde bugün için başka bir seçenek göremeyen ve bu zor koşullarda adeta müşteri garantili bayilik sistemine girmek durumunda kalan hekim arkadaşlarımız Hatay Tabip Odasını daima yanlarında göreceklerdir." şeklinde konuştu.

Kaynak : TIMETURK

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile