Thursday, Apr 26th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Fransa'da katil ilaç "mediator" paniği

E-posta Yazdır PDF

Avrupa İlaç Kurumu'nun geçen yıl piyasadan toplatılmasına karar verdiği "Mediator" adlı ilacı kullanan Fransızlar panik içinde.

PARİS (İHA) - Başta diyabet hastaları ve zayıflamak isteyenler tarafından kullanılan ilacın 500 kişinin ölümüne neden olduğu açıklaması, ülkede paniğe neden oldu. Başkent Paris'in yüksek tirajlı gazetesi Le Parisien, haberi bugünkü sayısında manşetten duyurdu.

 

Paris'te yaşayan ünlü Kardiyolog Dr. Fırat Demir Önger, Fransa'da katil ilaç olarak tanımlanan "Mediator" ile ilgili düşüncelerini açıkladı. Öner, "Bu ilaç genel olarak ilk zamanlar diyabet hastalarına tavsiye edilen bir ilaçtı. Bununla birlikte kilo sorunu olan kişilerin de zayıflamalarına yardımcı olduğu düşüncesiyle bu kişilere de tavsiye edilmiş olan "Mediator"ün daha sonra yapılan araştırmalar sonucu, diyabete karşı etkisinin az olduğu, bununla birlikte kalp kapakçığında bir kalınlaşma tabakası oluşturduğu gerekçesiyle satışı durdurulmuştu. Şu bilinen bir gerçek ki bu ilaç ABD'deki ilaç piyasasına hiç girmedi, geçmişte kullananların panik içinde olduğunu biliyorum. Bilhassa diyabet hastası müşterilerimizin son birkaç gündür yoğun bir telefon trafiğine uğradım. İlacı son birkaç yıldır kullananlar varsa vakit geçirmeksizin mutlaka bir doktora görünmeleri gerekiyor" dedi.

 

Öte yandan, hala hazırda Fransa'daki eczanelerde satılıp satılmadığıyla ilgili yapılan araştırmada, Fransa'da "Mediator " adlı ilacın piyasadan çekildiğini söyleyen eczacı Madam Dominique Referux, "uzun zamandır zaten satışı yapılmıyordu, diyabet hastalarının doktor reçetesiyle aldığı bir ilaçtı" ifadelerini kullandı.

 

Fransa Sağlık Ürünleri Güvenliği Kurumu'nun, Mediator adlı ilacı Fransa'da kullanan 500 kişinin ölüm nedeninin bu ilaç olabileceğini açıklamasının ilacı kullananlar arasında panik yarattığı görüldü. Fransız sağlık kurumu, bu ilacı 2006-2009 yılları arasında kullanmış olanların, muhtemel kalp kapakçığı sorunlarına sebebiyet vermiş olabileceği düşüncesiyle acil olarak doktora başvurmalarını tavsiye etti. İlacı Fransa'da yaklaşık 5 milyona yakın kişinin kullanmış olabileceği tahmin ediliyor.

Kaynak : Medimagazin

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile