Thursday, Apr 26th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Grip asisina talep buyuk

E-posta Yazdır PDF
 Geçtigimiz yil birçok ülkede kus gribi vakalarinin ortaya çikmasi grip asisina talebi artirdi.

Prof. Dr. Dilek Arman, bu yil grip asisinin içinde bulunan virüs tiplerinden birinin geçtigimiz yillardakinden farkli oldugunu söyledi.

Risk grubundakilerle 65 yasin üzerindekilerin asilarinin sosyal güvenlik kurumlarinca karsilandigini hatirlatan Arman, bu kisilerin mutlaka grip asisi olmalari gerektigini belirtti.

Grip asisinin eylül-kasim aylari arasinda, en geç kasim ayinin 15'inde yaptirilmasi gerekiyor.

Gazi Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Dilek Arman, kus gribine yol açan H5N1 virüsünün insandan insana bulasmadigini, ancak normal grip virüsüyle birlestiginde mutasyona ugrayarak bulasma özelligi kazanma riski tasidigini ve buendisesinin grip asisina talebi artirdigini söyledi.
 
Arman, ''tüm dünyada artan talep, kisitli olarak üretilen asinin bulunmasinda sikinti yaratti. Geçen yila göre bir miktar daha fazla asi girmesine ragmen bu sikinti, Türkiye'de de yasaniyor'' dedi.
    
Dünya Saglik Örgütü'nün yil boyu 83 ülkedeki 112 merkezden grip hastaligina neden olan virüs örnekleri topladigini söyleyen Arman, Türkiye'deki üç merkezin de bu sayinin içinde oldugunu belirtti.
 
Merkezlerden gönderilen örnekleri inceleyen örgütün, en agir hastalik yapan ikisi A, biri de B tipi üç virüs örnegini asi firmalarina bildirdigini anlatan Arman, firmalarin bu virüs tiplerine karsi grip asisi ürettiklerini söyledi.

Biri geçtigimiz yillardan farkli

Arman, bu yil grip asisinin içinde bulunan virüs tiplerinden birinin geçtigimiz yillardakinden farkli olduguna da degindi.
    
Risk grubundakilerle 65 yasin üzerindekilerin asilarinin sosyal güvenlik kurumlarinca karsilandigini hatirlatan Arman, bu kisilerin mutlaka grip asisi olmalari gerektigini belirtti.
     
Grip asisi üreticisi Sanofi Pasteur yetkilileri de Türkiye'ye bu yil 2.5 milyon doz grip asisi girdigini açikladi.
    
Yetkililer, ''uyarilar dogrultusunda kus gribine karsi önlem olarak ülkeler grip asisi satin aliyor. Saglik Bakanligi da saglik personeline uygulanmak üzere 300 bin doz grip asisi aldi. Bu da asinin bulunmasinda biraz sikinti yaratti'' dedi.
    
Grip asisinin eylül-kasim aylari arasinda, en geç kasim ayinin 15'inde yaptirilmasi gerektigine dikkat çeken yetkililer, Türkiye'de grip hastaligi aralik-nisan döneminde görüldügü için koruyucu antikor düzeyinin bu aylarda yüksek tutulmasi gerektigini söyledi.
    
Grip asisi yapildiktan 15 gün sonra koruyucu düzeyde antikor olustugunu belirten yetkililer, koruyucu antikorlarin yaklasik bir yil süreyle etkisini sürdürdügünü ve asidan sonraki ilk alti ayda antikorlarin koruyuculuk düzeylerinin en yüksek seviyede oldugunu açikladilar.
 
Yetkililer, risk grubundakiler için Türkiye'ye 10 milyon doz asi girmesi gerektigini kaydetti.

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile