Wednesday, Apr 25th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Uyanik hastaya beyin ameliyati

E-posta Yazdır PDF
 DÜNYADA ve ülkemizde sinirli sayida hastanede yapilan ‘Uyanik Hastada Beyin Tümörü Ameliyati’ Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi’nde ikinci kez basariyla gerçeklestirildi.
Recep ISTEK'in haberi

Bu yöntemle tümör çikarilirken hasta ile iletisim kurularak konusma kaybi veya felcin önlendigi belirtildi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi Bashekimi Prof. Dr. Mehmet Doganay, ameliyatin Beyin Cerrahisi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Selçuklu ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Halit Madenoglu ile ekibi tarafindan 55 yasindaki bir erkek hastaya uygulandigini söyledi.
Prof. Dr. Doganay, ayni ameliyatin yaklasik 6 ay önce bir baska hastaya da basariyla uygulandigini belirterek, “Uyanik Hastada Beyin Tümörü Ameliyati, hastanemizde ikinci kez basariyla gerçeklestirilmistir” dedi. Prof. Dr. Mehmet Doganay, sözlerini söyle sürdürdü:

“Bu ameliyat, dünyada ve ülkemizde çok az sayidaki merkezde yapilabilmektedir. Bu hastalarda, beyin tümörünün, beyindeki hareket etme veya konusma merkezine çok yakin olmasi, bu nedenle tümör çikarilirken hasta ile iletisim kurularak operasyonun yapilmasi, hastada konusma kaybi veya felç gelisinin önlenmesini saglamaktadir. Beynin kritik bölgesinde tümörü olan bir hastaya, 6 ay önce ayni yöntemle son derece basarili bir operasyon gerçeklestirilmisti.”

Hürriyet

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile