Monday, Jul 16th

Last update:05:16:51 AM GMT

You are here:
 

Kanserle AIDS'e ilac buldu!

E-posta Yazdır PDF
 Alman profesör Gunther Hartmann kansere ve ölümcül virüslere karsi ilaç gelistirdi. Pfizer firmasi patentine 380 milyon Euro ödedi. AIDS'e karsi da basari saglayan ilaç 5-10 yil içinde piyasada.
Almanya'da Bonn Üniversitesi Klinigi Farmakoloji Bölümü'nü yöneten Prof. Dr. Gunther Hartmann, kanser ile virüslerin yol açtigi AIDS gibi hastaliklara karsi etkili olacak ilaç gelistirmeyi basardi. Amerikan ilaç sirketi Pfizer bulusun patentini satin alabilmek için 380 milyon Euro ödedi. Bild gazetesinin haberine göre, Almanya'da 1.6 milyon Euro degerindeki 2005 yili bilim ödülü Bio-Future'yi de kazanan Prof.Dr. Hartmann'in bulusu sayesinde, vücutta gizlenip hizla çogalan virüs ve kanser hücreleri taninip, yok edilebilecek.
Ölümcül virüs ve kanser hücreleriyle mücadelenin zorlugu, bu tip olusumlarin vücudun savunma mekanizmasina karsi kendilerini çok iyi gizleyebilmesinden kaynaklaniyor. HIV gibi ölümcül virüsler ve kanser hücreleri, saglikli hücrelerin içine girerek kendilerini gizliyor ve sonsuz sekilde çogalarak ölüme sebep oluyor. Prof. Dr. Hartmann ve Münih Üniversite Klinigi'nden Dr. Veit Hornung'un ortaklasa gelistirdikleri suni virüs, artik gizlenen kanser hücreleriyle ve ölümcül virüslerin yerlerini tespit edecek ve bagisiklik sisteminin bunlari tek tek bulup imha etmesini saglayacak.

AKCIgER KANSERINDE ETKILI
Ilacin piyasaya sürülmesinin 5 ile 10 yil alacagi hesaplaniyor. Prof. Dr. Hartmann, Amerikan Iova Üniversitesi'nden Dr. Arthur Krieg ile birlikte Hepatit C virüsüne karsi ilaç gelistirmisti. Pfizer'in piyasaya sürmek için izin bekledigi PF3512676 numarali ilacin, özellikle akciger kanseri hastalar üzerinde çok etkili oldugu ve basarili sonuç verdigi belirtildi.

Sabah

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile