Monday, Jul 16th

Last update:05:16:51 AM GMT

You are here:
 

"Sagliktan tasarruf" Danistay dan dondu

E-posta Yazdır PDF
 Ankara Ticaret Odasi (ATO), saglik harcamlarinda tasarruf yapmaya yönelik olarak çikarilan ve hizmet yerine vaka basina ödeme yapilmasina iliskin tebligin iptali için Danistay’a açtigi davayi kazandi. Danistay söz konusu tebligin "Herkes, saglikli ve dengeli bir çevrede yasama hakkina sahiptir" gerekçesiyle yürütmesini durdurdu.
ATO'dan yapilan açiklamada, Danistay'in, halkin saglik hizmetlerine ulasimini kisitlayici nitelik tasiyan ve vaka basina ödeme sistemini getiren tebligin, Anayasa’nin vatandaslarin saglik hakkini güvence altina alan 56'nci maddesine aykiri bularak yürütmeyi durdurdugu belirtildi.

Danistay 11'inci ve 5'inci Daireleri’nden olusturulan ortak heyetin oy çokluguyla verdigi kararin gerekçesini olusturan Anayasa’nin 56'nci maddesi "Herkes, saglikli ve dengeli bir çevrede yasama hakkina sahiptir. Devlet, bu görevini kamu ve özel kesimlerdeki saglik ve sosyal kurumlarindan yararlanarak, onlari denetleyerek yerine getirir" hükmünü içeriyor.

Maliye Bakanligi'nin 1 Temmuz 2006 tarihinde Resmi Gazete’de yayinlanarak yürürlüge konulan “Tedavi Yardimlari Uygulama Tebligi”yle 4 aydan bu yana hastanelerde hizmet basi yerine “vaka basina ödeme” yapildigi kaydedilen açiklamada, "Bilgisayarli tomografi, MR, mamografi gibi yüksek ücretli tetkiklere Maliye Bakanligi 70-80 kurus gibi çok düsük miktarlarda ödeme yaptigi için, bu tetkiklerin bedeli vatandasin sirtina biniyor, dar gelirli vatandas ödeme yapmakta büyük sikinti çekiyordu" denildi.

AYGÜN:"SAgLIK GEMISININ DÜMENI IMF’NIN ELINDEN ALINDI"

ATO Baskani Sinan Aygün, Danistay'in, IMF’nin talimatiyla yürürlüge konulan tebligle ilgili olarak aldigi karari sevinçle karsiladiklarini belirterek, “Iyi ki bu ülkede yargi var. Yargi saglik gemisinin dümenini IMF’nin elinden aldi” diye konustu. Aygün, tebligle saglikta tasarruf ugruna Vatandasin, yüklü miktarda katki payi istendigi için hastaneye gitmekten korktugunu ve hastaligiyla yasamayi tercih ettigini belirten Aygün, hastalarin artik rahatlikla hastaneye gidebilecegini kaydetti. Aygün, "Danistay, vatandasin en dogal hakki olan saglik hizmetlerinden yararlanma hakkini savunmak için açtigimiz davada vatandasin yaninda yer aldi. Yüce Türk adaletine tesekkür ederiz" diye konustu.

Maliye Bakanligi’nin yürürlügü durdurulan tebligi, ayakta tedavilerde fiks fiyat uygulamasini içeriyor. Teblige göre, birinci basamak resmi ve özel saglik kuruluslarina basvuran hastalar için devlet (dis ve 112 acil saglik hizmetleri hariç) resmi saglik kuruluslarina vaka basina 11 YTL, özel saglik kuruluslarina 13.2 YTL ödüyor. Ayrica, hastanin diger bir saglik kurumuna sevk edilmesi halinde ise vaka basina 5 YTL ödeniyordu.

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile