Friday, Apr 20th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Demir eksikligi ve 'kansizlik'

E-posta Yazdır PDF
 Demir metabolik islevlerimiz için önemli fonksiyonlara sahip bir mineraldir. Bu elementin yetersizligine bagli olarak kansizlik görülür.
Metabolizmanin canliligi için gerekli olan vitamin ve mineraller içinde en önemlilerinden biri demirdir.
Saglikli, yetiskin bir bireyin vücudunda ortalama 35 gram kadar bulunan demirin en önemli görevi kanda oksijenin tasinmasina yardim etmesidir. Ayrica bagisiklik sistemi ve bilissel performans için de gerekli bir elementtir.
Bireyin bir günde kaybettigi demir ortalama 0.9 mg olarak hesaplanmistir. Normal bir beslenme programindaki demirin % 10'unun emildigi düsünülecek olursa günlük alinmasi gereken demir miktari 9 mg kadar olmalidir. Bu gereksinimin karsilanamadigi ve vücutta yeteri kadar demir kalmadigi zaman "demir yetersizligi anemisi" adini verdigimiz bir durum gözlenir.
Ayrica kansizlik diye tabir edilen durum görülmektedir. Anemi durumunda bas dönmesi, yorgunluk, istahsizlik, sindirim sisteminde bozukluklar, kisa nefes alip verme gibi belirtiler görülmektedir.
Kansizlik, çocuklarda büyümeyi olumsuz etkilemekte, zihinsel yetenekleri zayiflatmakta ve enfeksiyonlara karsi direnci azaltmaktadir.
Pika tehlikesi
Pika en az 1 ay süreyle yenilebilir olmayan maddeleri sürekli yeme egilimi içinde olma hali olarak tanimlanabilir. Pikada çocuk; çivi, bozuk para gibi maddeleri yemeye çalisir. Pika görülen çocuklar ile ilgili olarak demir eksikligi anemisinden de süphelenilmesi yerinde olacaktir.

Kirmizi et
Kirmizi et yüksek oranda protein içeren, ayni zamanda da yapisindaki vücut tarafindan emilebilme özelligi yüksek olan demir sayesinde bizi kansizliga karsi koruyan önemli bir besindir. Kirmizi etin içerdigi proteinler önemli bir enerji kaynagi olmalarinin yani sira vücutta önemli görevlerde rol alirlar. Doku yapimi, doku onarimi ve büyüme ve gelisme açisindan da en temel yapi taslaridir. Kirmizi et içerdigi demir sayesinde vücudu kansizliga karsi korur.
Fakat bu etkisini daha da artirabilmek amaciyla C vitamini açisindan zengin besinlerle tüketilmesi önemlidir.
Pisirirken özellikle yagda kizartmak yerine firin, izgara veya haslama tarzinda tüketilirse daha faydali olacaktir.

Demir eksikligi anemisinden korunabilmek için:
Demirin iyi kaynagi olan besinler (karaciger, kirmizi et, balik vb.) tüketilmelidir. Demirin emilimini arttirmak amaciyla, özellikle yemeklerle birlikte domates, mandalina, maydanoz, kivi, portakal türünden bir C vitamini kaynagi tüketmek gerekir. Çünkü C vitamini demir emilimini arttirmaktadir.

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile