Friday, Apr 20th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Yabanci doktorlara Turkiye yolu

E-posta Yazdır PDF
 Yabanci doktorlarin Türkiye'de çalismasina olanak saglayan, Tipta Uzmanlik Kurulu olusturulmasini öngören kanun tasarisi, TBMM Saglik, Aile, Çalisma ve Sosyal Isler Komisyonu'nda benimsendi.

Tasariyla, kanunda yer alan 'Türk bulunmak' ibaresi çikariliyor.
 
Ayni dogrultuda, kanunda yer alan 'izinli Türk hekimlerinin' ibaresi de 'mezun hekimlerin' olarak degistiriliyor.
Tasariya göre, tibbi hizmetlerden kaynaklanan her türlü tazminat taleplerinin karsilanmasi için 'zorunlu mali sorumluluk sigortasi' olusturulacak.
 
Serbest çalisan doktorlar kendileri için, personelin katkisiyla elde edilen döner sermaye gelirlerinden personele ödeme yapilan kamuya ait döner sermayeli saglik kurum ve kuruluslari, özel hukuk kisilerine ait saglik kurum ve kuruluslari, çalistirdiklari doktorlar için zorunlu mali sorumluluk sigortasi yaptiracak.
 
Kamu kurum ve kuruluslarinda görev yapan doktorlar için çalistiklari kurum ve kurulusça yaptirilan sigorta, ilgili doktorun meslegini serbest olarak yapmasi halini kapsamayacak.
 
Saglik kurum ve kuruluslarinda çalisan doktorlarin zorunlu mali sorumluluk sigortasinin yaptirilmasindan, doktorun çalistigi saglik kurum ve kurulusunun amiri birinci derecede sorumlu olacak.
 
Sigorta primleri 
 
Sigorta yapan, zorunlu sigorta kapsamindaki bir fiil veya hal nedeniyle sigorta yaptiranin tazminata mahkum edilmesi halinde, zorunlu mali sorumluluk sigortasinda öngörülen sinirlar içinde tazminati dogrudan zarar görene ödeyecek.
 
Kamuya ait döner sermayeli saglik kurum ve kuruluslarinda görev yapan doktorlarin zorunlu mali sorumluluk sigortasi primlerinin yüzde 50'si kurum ve kurulusa ait döner sermaye gelirlerinden, yüzde 50'si ise sigortali doktorun döner sermaye ek ödemesi payindan karsilanacak.

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile