Monday, Jul 16th

Last update:05:16:51 AM GMT

You are here:
 

En iyi 'Bakan diyeti' oksijen tedavisi

E-posta Yazdır PDF
 Yogun ve stresli is temposuna ragmen Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu, 6 ayda tam 20 kilo vermeyi basardi. Aksu'yu dogru beslenme ve oksijen terapisi zayiflatti. Oksijen terapisi, kapali ortamlarda çalisanlarin metabolizmasini hizlandirmaya yariyor.

Memorial Hastanesi Estetik Merkezi'nden Dr. Seran Göçer, is hayati içindeki insanlara uyguladigi diyet ve saglikli beslenme hakkindaki sorularimizi yanitladi.
* Yogun çali- sanlara hangi zayiflama yöntemini tavsiye ediyorsunuz?
Biz, çalisanlara, özellikle kapali alanlarda daha fazla zaman geçirenlere; 'Dynamed Medikal SPA oksijen sistemi'yle ve akupunktur stres kontrolü programi ile destek oluyoruz.

* Akupunktur ve oksijen tedavisi nedir?
Yogun çalisma temposu içindeki kisilere, aç kalmadan sik sik yemek yemeyi saglayan bir beslenme programi düzenlenmeli. Bunu, akupunktur ile desteklemek de uygundur. Çünkü akupunktur, anti-stres hormonlarini artirir ve bu durum da, kisinin hayata daha pozitif bakmasini saglar. Bu hormonlar, tokluk hissi sagladigi gibi, tatli krizlerini kontrol eder. Mide asit salgisini kontrol ettigi için mide kazinmasini da önler. Ikincisi de oksijen tedavisidir. 'Medikal SPA oksijen tedavisi' diye geçmektedir. Bu tedavi, kapali ve oksijensiz ortamlarda çalisan kisiler için eksik olan oksijeni tamamliyor. Temiz hava, açik hava ve bol oksijen, aldigimiz besinlerin daha çabuk yakilmasini saglar. Hücresel düzeyde enerji harcanmasinda rol oynayan unsurlardan biri de oksijendir.

* En ideali ayda kaç kilo vermektir?
Kilo kaybetme hizimiz, kisisel özelliklere göre degisir. O nedenle asla kendimizi baskalari ile kiyaslamamaliyiz. Kadinlarda ortalama ayda 3 ila 5 kilo, erkeklerde ise 4 ila 6 kilo verilmesi uygundur.

* Diyetin performansi düsürmemesi için ne yapmak gerekir?
Kisi eger çok hizli kilo veriyorsa ya da diyet sirasinda yeterli su almiyorsa, performansi da ona göre düser. Çünkü diyet esnasinda vücut su kaybeder. Bu kaybi yerine koymak gerekir. Sadece çok su içilerek ya da ilik su içilerek rahatlikla zayiflanabilecegi inanisi ise yanlistir. Ama sivi  eksigi olmamasi için diyet esnasinda 8-10 bardak su içilmesi sart. A, E ve C vitaminleri de yeterli miktarda ve besinler araciligiyla alinmali. Her sabah taze yesil yaprakli çig sebzelerden yenilmeli. Bunlar bir tutam maydanoz, taze nane ya da yesil biber olabilir. Özellikle kahvaltida alinan C vitamini içeren besinler, zayiflamaya yardimci olur. Meyvelerde kivi ile muz, C vitamini açisindan zengindir. Zayiflatici etkisi kabul edilen taze ananas, sabah aç karinina bir dilim olarak yenebilir. Protein eksikliginin de diyet sirasinda ortaya çikmamasi önemli. Bunun için; bitkisel ve hayvansal proteinlerden yeteri kadar alinmasi yararli olur. Haftada en az 4 gün 150-200 gram hayvansal protein alinmali. Özellikle geç adet gören kadinlara, yagsiz kirmizi et yemelerini öneriyoruz. Demir düzeyi düsmüs kisilerde performans düser ve anemi yani kansizlik olur; unutkanlik, isine odaklanamama, konsantrasyon eksikligi gibi sorunlar da beraberinde gelir.

* Diyet sinir yaparsa bununla nasil basa çikilir?
Ögün aralarini fazla uzatmadan yemek yenmesi gerekir. Yani; ana ögünler arasinda 3.5-n saati, ara ögünler arasinda 1.5-2 saati geçirmemekte fayda var. 2-3 saatte bir atistirmayi uygun buluyoruz.

* Akupunktur ile zayiflamayi kime öneriyorsunuz?
Akupunktur ile zayiflamayi herkese öneririz. Çünkü artik akupunktur, tamamlayici tip olarak Dünya Saglik Örgütü'nün kabul ettigi tek ve hiç yan etkisi olmayan tedavidir. Hamilelere, çocuklara ve sistemik hastaligi olan herkese yapilabilir. Ayrica yüksek tansiyon, seker hastasi olanlara da çok iyi bir destek tedavisidir. Hamilelik sonrasi emzirme dönemindeki annelerin istah kontrolü için yapilabilir. Tek basina zayiflatmaz ama diyete uymayi kolaylastirir. Tokluk merkezini uyararak istahi kontrol eder, mutluluk hormonlarini artirir.

ESRA TÜZÜN

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile