Monday, Jul 16th

Last update:05:16:51 AM GMT

You are here:
 

Yuksek tansiyon hastalari dikkat!

E-posta Yazdır PDF
 Türk Kardiyoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Çetin Erol, yüksek tansiyonlu hastalarin yüzde 83'ünün, ilk 10 yillik süreç için yüzde 5'ten fazla inme riski tasidigini belirtti.
Prof. Dr. Erol, 20. yüzyil baslarinda kalp ve damar hastaliklarindan ölümün yüzde 10'un altinda oldugunu, 21. yüzyilin basinda bu oranin gelismis ülkelerde üçte bire, gelismekte olan ülkelerde ise yüzde 25'e çiktigini bildirdi.
Kalp ve damar hastaliklarinin tüm dünya genelinde sakatlik ve ölümlerin en önemli nedeni oldugunun kabul edildigini vurgulayan Prof. Dr. Erol, 1990 yilinda yapilan bir arastirmaya göre, Türkiye'de 1 milyon 640 bin kalp hastasi bulundugunu söyledi.

Prof. Dr. Erol, 1990 yilindan bu yana geçen süre içinde koroner kalp hastasi sayisinin 2.8 milyona yükseldigini, kalp hastaligina bagli ölümlerin 45-74 yas grubundaki erkeklerde binde 8.2, kadinlarda binde 4.3 oldugunu ifade etti.

RISK FAKTÖRLERI


Yüksek tansiyonun, kalp-damar hastaliklari risk faktörleri arasinda en yaygini oldugunu bildiren Prof. Dr. Erol, Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi tarafindan 2003 yilinda ülke çapinda 26 ilin kent ve kirsal bölgelerinde yapilan arastirmaya göre, 18 yas üzeri eriskin nüfusta yüksek tansiyon görülme sikliginin yüzde 31.8 oldugunu bildirdi.
Bu oranin kadinlarda yüzde 36.1, erkeklerde ise yüzde 27.5 olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Erol, söyle konustu:
“Yüksek tansiyon, yasla birlikte artis gösteriyor ve 40-79 yas arasindaki her yas grubunda kadinlarda, hipertansiyon erkeklere oranla daha sik görülüyor. Çalismanin sonunda Türkiye'de yaklasik 15 milyon hipertansiyon hastasi bulundugu ortaya çikmistir. Ayrica 30 yasini askin her on saglikli Türk yetiskinin birinde, yüksek kolesterol tespit edilmistir.”

Prof. Dr. Erol, Türk Kardiyoloji Dernegi 'Hipertansiyon Çalisma Grubu' tarafindan ise 'Türk Hipertansif Hastalarda Inme Riski' arastirmasi yapildigini, arastirmaya göre yüksek tansiyonla hastalarin yüzde 83'nün, ilk 10 yillik süre içinde inme riskinin yüzde 5'ten yüksek oldugunu, 10 yillik inme olasiligi gruplarinin dagiliminin ise cinsiyete göre incelendiginde, inme oraninin kadinlarin yüzde 50'de, erkeklerin ise yüzde 76'nda yüzde 10'dan daha yüksek oldugunu söyledi.

SIGARA KULLANIMI

Prof. Dr. Erol, dünyada her yil en az 4,9 milyon kisinin sigara kullanimi nedeniyle hayatini kaybettigine dikkat çekerek, söyle devam etti:

“Sigara kullanimi, koroner arter hastaligi için düzeltilebilen en önemli risk faktörüdür. Sigarayla iliskili ölümlerin yüzde 35-40'ni, koroner kalp hastaliklari olusturmaktadir. Günde 1-4 adet sigara içenlerde dahi koroner kalp hastaligi riski artmaktadir. Sigarayi birakan bireylerde, birakmayanlara göre kalp ve damar hastaligina bagli ölümler yüzde 36 oraninda azalmaktadir. Sigara dumanina pasif olarak maruz kalmak bile koroner damar dolasiminda bozukluga yol açmaktadir.

Türkiye'de 17 milyon kisinin sigara içtigi, yilda 100 bine yakin insanimizin sigaraya bagli nedenlerden öldügü biliniyor. 30 yasin üzerindeki her iki erkekten ve her iki kadindan biri sigara içiyor. Hem koroner olay riskini hem de tüm nedenlere bagli ölüm riskini 2 kat yükselten sigara tiryakiligi, erkeklerde azalma, kadinlarda ise artma egilimi göstermektedir. Ülkemizde TÜMAR çalismasinda kalp krizi geçiren erkeklerin yüzde 55'nin sigara içtigi saptanmistir.”

AA

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile