Monday, Apr 23rd

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Kisir ciftler boyle kandiriliyor

E-posta Yazdır PDF
ailedoktor
Türk Jinekoloji ve Obstetrik Dernegi Baskani Prof. Dr. Bülent Tiras, bazi tüp bebek merkezlerin çiftlerin gebelik sansini artirmak için, "bilimsel olarak ispatlanmamis" 6 deneysel tedavi uyguladiklarini öne sürdü.
Birsel SANCAR'in haberi

TÜRKIYE?de yaklasik 3 milyon kisir (infertil) kisi bulundugu tahmin ediliyor. Tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyanlarin sayisi ise 200 bin civarinda. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Dernegi Baskani Prof. Dr. Bülent Tiras, tüp bebek tedavisinin sadece 30-40 bin kisiye uygulandigini belirtirken, bazi merkezlerin çiftlerin gebelik sansini artirmak için bilimsel olarak ispatlanmamis 6 deneysel tedavi uyguladiklarini öne sürdü. Prof. Dr. Bülent Tiras, çiftlerin en çok yaniltildigi 6 tedavi yöntemini söyle siraliyor:
1- HLA-G Yöntemi: Embriyolar bulunduklari ortama HLA-G adi verilen proteini salgiliyor. Eger bu proteinin orani yüksekse embriyonun tutunma orani yüksek oluyor. Yöntem jinekologlar tarafindan kabul görmüs degil.

2- Miknatis Yöntemi: Bu yöntemde sperm seçiminde özel bir solüsyon kullaniliyor. Genetik olarak saglikli spermlerin seçildigi iddia ediliyor. Simdiye kadar çok az hastaya uygulandigi için yeterli arastirma yok.

3- Ilaçsiz Tüp Bebek: In Vitro Matürasyon (IVM) yönetemi deniyor. Polikistik over sorunu bulunan kadinlarda yumurtalarin ilaç verilmeden toplanip laboratuvarda gelistirilmesi esasina dayaniyor. Kanitlanmis tedavilerin basari orani 60-70 olarak bildirilirken, en iyi merkezlerde bile yüzde 35 gebelik saglayan IVM yöntemi, özellikle de çok az yumurtasi olan kadinlarda mucize yöntem gibi sunuluyor.

4- Yapay Rahim Yöntemi (co-culture): Endometrium (rahim zari) dokusundan alinan hücrelerin, embriyolarin gelismesi ve tutunmasi için bazi özel maddeler salgiladigi iddiasina dayaniyor.

5- Embriyo Glu: Embriyonun rahme tutunmasini kolaylastirdigi öne sürülen bir madde. Embriyonun tutunmasini artirdigi yönünde bilimsel kanit yok.

6- Laser Destekli Yuvalama: Embriyonun zona denilen dis kabugunun bir bölümünün kesilerek embriyonun daha rahat kabugundan çikmasi esasina dayaniyor. Bilimsel geçerliligi yok.

Hürriyet

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile