Monday, Apr 23rd

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Ilaclara direncli mikroplar artiyor

E-posta Yazdır PDF
 Bilim adamlari antibiyotige karsi dirençli mikroplarin sayisinin giderek çogaldigini ve tedavi edilemez hale geldigini, buna bagli olarak ölümlerin artabilecegini açikladi.
Amerikan Mikrobiyoloji Dernegi'nin düzenledigi toplantida biraraya gelen bilim adamlari, antibiyotiklere dirençli bakterilerin sayisinin arttigini dile getirdi. ABD'deki Hastaliklarin Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi'nin bir raporunda da 300 hastanede 8 bin 500 'acinotobacter' türü üzerinde yapilan testlerde, 4 antibiyotik çesidiyle artik tedavi edilemez olan bakterilerin oraninin 1995'te yüzde 4.5'ten, 2004'te yüzde 16.7'ye çiktiginin tespit edildigi belirtildi.

Mikroplarin ilaçlara dirençli hale gelmesine antibiyotiklerin asiri kullaniminin ve ilaçlarin nasil kullanilmasi gerektigi konusundaki cehaletin yol açtigi bildirildi.

Cleveland'daki VA Tip Merkezi'nden Louis Rice, "gerekenden fazla doz direnci artirir" dedi.

California Üniversitesi'nden arastirmacilarin bir raporunda da, zatürre hastaligina karsi bir hafta ya da bir haftadan daha az süre antibiyotik tedavisi gören hastalarin iyilesme oraninin, 10-14 gün ilaç tedavisi görenlerle ayni oldugu belirtildi.
 
Rice, daha az süreli tedavilerin etkinligi konusunda arastirmalar yapilmasi gerektigini belirtti.
 
Rice, bu yil hastanede alinan mikroplardan 90 bin kisinin hayatini kaybedecegi tahmininde bulunurken, bunlarin yüzde 70'inin antibiyotiklere dirençli bakteriler yüzünden olacagini kaydetti.

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile