Thursday, Apr 26th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Stresin en iyi ilaci siyah cay

E-posta Yazdır PDF
 Ingiltere'de bulunan University College London'da yapilan arastirma sonuçlarina göre, günlük bir bardak siyah çayin, stresle basa çikmak için birebir oldugu belirlendi.
Bilim adamlarinin son yaptigi arastirmaya göre siyah çay, vücuttaki stres hormonlari seviyesinde dogrudan etki yapiyor. Psychopharmacology isimli saglik dergisinde yayinlanan sonuçlar, siyah çay içenlerin stresten çok daha çabuk arinabildigini ortaya koydu.

Ingiltere'de bulunan University College London'da yapilan arastirmalar sonucu, siyah çayin insanlar üzerinde anti-stres etkisi bulundugu bildirildi. Bilim adamlarinin yaptigi incelemelere göre siyah çay, vücuttaki stres hormonlarinin seviyesi üzerinde dogrudan etki gösteriyor. Arastirmaya katilanlar içinde, 6 hafta boyunca günde 4 kez çay içenlerin kanlarinda bulunan cortisol isimli stres hormonu seviyelerinin, stresli geçen etkinliklerin ardindan ölçüldügü ve oldukça stres hormonunun beklenenin daha altinda oldugu görüldü.

Arastirmanin uygulandigi deneklerin normal yasamlarinda düzenli olarak çay içme aliskanligi bulunanlar arasindan seçildi. Ilk asamada bütün denekler çay içme aliskanliklarina bir süre ara verdi. Arastirma kapsaminda denekler iki gruba ayrilarak, bir gruba normal siyah çay verilmeye devam edilirken, diger gruba siyah renkli olan, tadi da çay ile benzer olan ancak siyah çaydan farkli bir bitki çayi verildi. Her iki grubun da, stresli olduklari durumlardaki, cortisol, kalp atisi ve kan basinci degerleri ölçüldü. Daha sonra deneklere 3 farkli sorun meydana getirilerek, her bir denek kamera karsisinda, içinde bulunduklari durum nedeni ile tartisti. Yasanilan sorun sonucunda, stres hormonu, tansiyon ve kalp atisi degerleri yeniden ölçüldü. Her iki grubun stres seviyeleri benzer çikmasina ragmen, 50 dakika sonunda, normal çay içen grubun stres seviyesi yüzde 47 oraninda düserken, sahte çay verilen grubun stres seviyesi en fazla yüzde 27 oraninda düsebildi. Çay içenlerin, yasadiklari sorunlarin ardindan daha hizli ve kolayca rahatlayabildikleri ortaya çikti.

ÇAY IÇENLERDE KALP KRIZI RISKI DAHA AZ

Arastirmanin bir diger sonucuna göre ise, çay içenler, içmeyenlere göre daha az kan pihtilasmasina bagli gelisen kalp krizi geçirme riski tasiyor. University College London Halk sagligi ve Salginlar bölümü Profesörü Andrew Steptoe, halk arasinda, çay içmenin, günlük yasamdaki stresli durumlarda rahatlatici olduguna inanildigini, ancak simdiye dek ilk kez bunun bilimsel bir arastirma ile test edildigini söyledi. Deneklerin hiç birinin içtikleri çayin gerçek çay olup olmadigini bilmediklerini de söyleyen Profesör Steptoe, çayin içindeki hangi maddenin rahatlamaya ve stresi yenmeye neden oldugunun bilinmedigini sözlerine ekledi.

Andrew Steptoe, ayrica, çayin içinde birçok farkli maddenin bulundugu ve bu maddelerden catechin, polyphenol, flavonoid ve amino asitlerin beyindeki vericileri etkilediginin daha önceki arastirma sonuçlarindan ortaya çiktigini, ancak bu arastirma ile bu farkliligin nedenlerine iliskin bir sey söylenemeyecegini belirtti.

"Bizim arastirmamiz, siyah çay içmenin, günlük yasamdaki stresten kurtulmak ve çok daha hizli rahatlamakta etken oldugunu ortaya çikardi, bununla birlikte, çay içmek, stres hormonunu normale indirirken çok etkili." diyen Steptoe, bu arastirma sonuçlarinin saglik için çok büyük bir bilgi oldugunu, stres seviyesinin yavas yavas normale dönmesinin kronik rahatsizliklara ve koroner kalp hastaliklarina yolaçtigini söyledi. Arastirma, University College London'daki bilimadamlari, Andrew Steptoe, Leigh Gibson, Raisa Vounonvirta, Emily Williams, Mark Hammer, Jorge Erusalimsky ve Jane Wardle tarafindan yönetildi. University College of London (UCL) 1826'da kuruldu. Oxford ve Cambridge'den sonraki ilk Ingiliz üniversitelerinden biri olan UCL'de Hukuk, Mimarlik ve Tip alaninda egitim veriliyor.IHA

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile