Monday, Apr 23rd

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Prostata karsi her gun 1 Aspirin

E-posta Yazdır PDF
 ABD’de yapilan iki arastirmada, ofiste uzun saatler geçirenlerde yüksek tansiyonun daha yüksek oranda görüldügü, her gün düzenli aspirin kullanan ileri yastaki erkeklerin prostatla ilgili hastalik riskinin azaldigi belirtildi.
Ihsan DÖRTKARDES'in haberi
California’da yasayan 18-64 yaslari arasindaki 24 bin kisi üzerinde yapilan arastirma sonunda zamaninin büyük bölümünü çalisarak geçirenlerin yüksek tansiyon hastasi olma olasiligi yüksek çikti. Haftada 40 saatten fazla çalisanlarin yüksek tansiyon hastasi olma olasiligi yüzde 17, 40 saatten az çalisanlarda yüzde 14 olarak belirlendi.
Isyerinde daha fazla zaman geçirenlerin daha az dinlendigi ve farkli ugraslara zaman bulamadigini vurgulayan uzmanlar hareketsiz yasam ve uykusuzlugun, en az sagliksiz beslenme ve seker hastaligi kadar yüksek tansiyon hastaligina neden oldugunu bildirdi.

PROSTAT RAHATSIZLIgINA KARSI ASPIRIN ÖNERILDI

Prostat ile ilgili yapilan arastirmada ise her gün 1 Aspirin alanlarda bu hastaliga yakalanma riskinin azaldigi ortaya çikti. 2 bin 500 erkegin katildigi bir arastirmada düzenli Aspirin kullananlar erkeklerde prostat büyümesi riskinin yüzde 50 azaldigini gösterdi. Düzenli aspirin kullaniminin prostat hastaligina karsi koruma sagladigini belirlendi. Sürekli olarak tuvalete çikma ihtiyaci yaratan ve idrar yaparken zorluga neden olan prostat 40 yas üstündeki her 4 erkekten 1’inde görülüyor.

Hürriyet

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile