Saturday, Sep 22nd

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Agri anne karninda basliyor

E-posta Yazdır PDF
 Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Karsli, agrinin anne karninda basladigini belirterek, ''Son yillarda yapilan arastirmalarda, bebegin anne karninda agrili yüz ifadeleri gösterdigi ortaya çikti.
Karsli AA muhabirine yaptigi açiklamada, tip fakültesi bünyesinde algoloji (agri) poliklinigi kuruldugunu belirterek, burada uzman ve deneyimli hekimlerin görev yaptigini söyledi.

Subjektif bir kavram olan agrinin ayirt edilmesinde en önemli noktanin hastanin ifadesi olduguna isaret eden Karsli, agrinin teshisinde hastanin geçmis deneyimlerinin çok önemli yer tuttugunu kaydetti. Agriyi teshis etmek için hastanin ifadesinden sonra fizik muayenesi yapildigini anlatan Karsli, gerek görülmesi halinde laboratuvar testleri istendigini bildirdi.

Hastalarin en fazla kronik, akut, bas ve boyun agrilari ile kansere bagli agrilar, nöropatik agrilar ve zona agrilari nedeniyle poliklinige basvurduklarini kaydeden Karsli, sunlari söyledi: ''Kronik agrilarin ilk asamasinda basit agri kesiciler kullanilmakta, agri siddetinde azalma olmamasi halinde morfin türevi ilaçlari denenmekte, bundan da sonuç alinmamasi halinde girisimsel tedaviler uygulanmaktadir.''

-''HER YASTA AgRI OLABILIR''-

Agrinin her yasta olabilecegine dikkati çeken Doç. Dr. Karsli, son yillarda yapilan arastirmalarda, bebegin anne karninda agrili yüz ifadeleri gösterdiginin ortaya çiktigini bildirdi.

Çocuklarin üç yasindan sonra agrisini çesitlendirdigini kaydeden Karsli, ''Çocuklarda en sik karsilastigimiz agrilar, bas agrilari ve kanser agrilaridir. Her agri ciddiye alinmalidir'' dedi.

-MORFIN TÜREVLI ILAÇLARIN KULLANILMASI-

Tedavide morfin türevli ilaçlarin kullanilmasi durumunda, bazi hastalarin morfinin bagimlilik yaptigi inanci nedeniyle ilaç kullanmaktan kaçindigini ifade eden Karsli, ''Tedavi amaçli ve belirli dozlarda kullanilmasi halinde morfinin bagimlilik yapmadigi kanitlanmistir. Önemli olan yan etkilerine karsi hastayi bilgilendirmek ve ona göre tedavi uygulamaktir'' dedi.

(aa)

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile