Wednesday, Apr 25th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

"Sağlıkta dönüşümün gerçek kahramanları sağlık çalışanlarıdır"

E-posta Yazdır PDF

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta dönüşümden önce vatandaşların ciddi sıkıntılar yaşadığını belirterek,

 

yaşamını yitirmiş bir bebek için bir hasta yakınının bebeği almak için nasıl yakardağını anlattı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta dönüşümden önce vatandaşların ciddi sıkıntılar yaşadığını belirterek, ''Yaşamını yitirmiş bir bebek için bir hasta yakınının 'hocam ne olur bize bir babalık yapın, bebeğimizi verin gidelim' dediğini ve benim içimin parçalandığını çok iyi hatırlıyorum. Ölmüş o bebeği hastanede tutan ben değil, o günkü sistemdi'' dedi.

Sağlık Bakanı Akdağ, Afyonkarahisar'daki temasları kapsamında Sağlıkta Dönüşüm Programı Personel Buluşması toplantısında katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Akdağ, geçmişte Dünya Sağlık Örgütü, OECD ve UNICEF raporlarında Türkiye'nin sağlık hizmetleri konusunda sıkıntılı bir ülke olarak gösterildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Dünya Sağlık Örgütü'nün toplantılarında Türkiye artık sağlık sistemi parçalı, farklı meslek gruplarına ve farklı insan gruplarına farklı farklı hastanelerin hizmet verdiği, vatandaşın acil ambulans hizmetine ulaşamadığı, koruyucu sağlık hizmetlerinin özellikle kırsalda yetersizliğinin konuşulduğu, sağlığı finansmanın bölük pörçük olduğu bir ülke olarak konuşulmuyor. Bundan 8 sene önce böyle konuşuluyor ve tüm Dünya Sağlık Örgütü, OECD ve UNICEF raporlara böyle yansıyordu. Bugün Türkiye bir sağlık reformu nasıl yapılır, nasıl başarılı biçimde gerçekleştirilirin örneği olarak konuşulan ülke konumuna gelmiştir. Bu anne ve çocuk sağlığında, acil hasta taşıma hizmetlerinde ve afet tıbbı konuşulduğunda böyledir.''

-''BENİM ÇALIŞTIĞIM HASTANEDE 'HASTA KAÇTI' TABİRİ VARDI''

Sağlık Bakanı olmadan önce bebeği ölmüş anne-babanın çocuklarının cenazesini hastaneden almak için kendisinden yardım istediğini ve bu sahne karşısında yüreğinin burkulduğunu anlatan Akdağ, şöyle devam etti:

''Bana yeni doğan yaşamını yitirmiş bir bebek için bir hasta yakınının 'hocam ne olur bize bir babalık yapın, bebeğimizi verin gidelim' dediğini ve benim içimin parçalandığını çok iyi hatırlıyorum. Ama benim elimde bir şey yoktu ki. Ölmüş o bebeği hastanede tutan ben değil, o günkü sistemdi. Ama bunun acısını o hasta yakını ile biz beraber çektik. Böyle bir sistemin içerisindeydik.''

Doktor olarak çalıştığı üniversite hastanesinde 'hasta kaçtı' diye bir tabir olduğunu belirten Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Benim çalıştığım üniversite hastanesinde 'hasta kaçtı' diye bir tabir vardı. Evrakı olmayan ya da yoksul bir insan gelmiştir, yatmıştır. Bir gece yarısı veyahutta sabahın erken saatlerinde benim çalıştığım çocuk hastalıkları bölümünde çocuğunu alıp hastaneden kaçardı. Ondan sonra orada gece nöbetçi olan asistana veya hemşireye soruşturma açılırdı. Bu hastanı niye kaçırdın diye. İyi ama burası hapishane mi? Bunlar tutuklu mu? Bana ne, beni ne ilgilendirir. Şimdi bunların hepsi yüzde 100 değişti.''

Akdağ, Türkiye'de hayata geçirilen sağlık reformunda sağlık çalışanlarının büyük emekleri ve inançları olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

''Bu iş sadece başbakan ile bakan ile olmaz. Çünkü sonuçta bizler sağlık sistemi ile ilgili araştırıyoruz, yeni bir sistem kuruyoruz, teşhis koyuyoruz ve o teşhise uygun tedaviler yapıyoruz. Ama bunun uygulayıcısı sizlersiniz. Türkiye'deki sağlıkta dönüşüm programının bu büyük başarısının gerçek kahramanları sağlık çalışanlarıdır, beyaz önlüklülerdir.''

Akdağ, bakanlığına Mayıs sonunda çeşitli unvanlarda bin kişinin 4A ile ve 7 binin üzerinde personelin ise 4B ile en geç Haziran başında alınacağını da açıkladı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eğitimleri Perşembe günü sona eren görevde yükselmelerle ilgili sınavın 24 Temmuzda yapılacağını da sözlerine ekledi.

Bakan Akdağ, Afyon Lisesi'nde düzenlenen toplantının ardından yapımı süren Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin inşaatında incelemelerde bulundu.

 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile