Saturday, Sep 22nd

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

Akdağ: İlaç takip sistemini en kısa zamanda işler hale getireceğiz

E-posta Yazdır PDF

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ilaç takip sistemini en kısa sürede işler hale getireceklerin belirterek, Danıştay'ın verdiği kararın sistemin işleyişini etkilemeyeceğini kaydetti.

İlaç sektörünün temsilcileri ile yaklaşık 2 saat süren bir toplantı yapan Bakan Akdağ, uygulanan yeni ilaç takip sistemi hakkında bilgi verdi.

İlaç yolsuzlukları, kupür ve ilaç sahteciliğini önlemek için ilaç takip sisteminin önemine değinen Akdağ, "Türkiye'de reçete karşılığı günde 1 milyonun üzerinde vatandaşımıza ilaç verilmektedir. Bu bir anlamda günde ortalama 4 milyon ilaç kutusu demektir. Çok büyük bir miktardan bahsediyoruz. Bu da yılda 1,5 milyar ilaç eder. Tabii böyle bir sistemi bütün olarak birleştirmek bir zaman alacaktır. Sevindirici yanı sektörün temsilcileri ile çok uyumlu bir çalışmayı yürütüyoruz." dedi.

İlacın Türkiye'ye girişinden ithal edilip vatandaşa ulaşıncaya kadar geniş bir çerçevede takip edildiğini hatırlatan Akdağ, "Dünyada ilacı böylesine ayrıntılı bir şekilde takip eden bir sistem bilmiyoruz. Önemli bir sistemi geliştiriyoruz. Sahteciliği önleyip yolsuzlukları ortadan kaldırıp ilacı güvenilir bir meta kılmak isterken bir taraftan da vatandaşın primleriyle ve devletin hazinesiyle yapılan ödemler açısından bir güvenlik oluşturmak için mutlaka bu sistemi kararlı bir şeklide devam ettireceğiz. Danıştay'ın kararı kamuoyuna yanlış aksettirildi. Aslında Danıştay, sistemin işleyişi ile ilgili engelleyici bir karar almış değil. Sadece yönetmelikte henüz sisteme dahil olmamış ilaçları ne zamana kadar piyasada bulunabileceğine dair bir karar almıştır. Sistemi kesinlikle bu karar etkilemez, sistemin kararlı bir şekilde yürütülmesini de etkilemez." diye konuştu.

Vatandaşların güvenlik bir şekilde ilaç kullanabilmeleri için ellerinden geleni hükümet olarak yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Akdağ, "Avrupa piyasasında en güvenilir ilaçlarını en ucuz satan birkaç ülkesinden biri olmaya devam edeceğiz. İlacı vatandaşımıza yük etmeyeceğiz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar sistemi en kısa zamanda işler biçime getireceğiz." şeklinde konuştu.

Danıştay'ın 2010 yılının sonuna kadar kare kodlu olmayan ilaçların piyasada bulunabileceğine dair kararına da değinen Akdağ, kare kodlu olmayan ilaçların bile haziran ayı sonuna kadar kare kodlu bir şekilde satılacağını sözlerine ekledi.

 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile