Wednesday, Apr 25th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Doktorların sigortası zorunlu oluyor hata yapmayan daha az prim ödeyecek

E-posta Yazdır PDF

Tam Gün Yasası'yla birlikte 110 bin doktora tıbbi hatalara karşı, mesleki mali sorumluluk sigortası yapma zorunluluğu getiriliyor.

Devlet ve özel hastanelerdeki doktorlar önümüzdeki temmuz ayından itibaren sigorta kapsamına giriyor. Trafik sigortası gibi mecburi olacak uygulamada hata yapmayan doktor, ilerleyen yıllarda daha az prim ödeme imkânı da yakalayacak. Getirilen sigorta sisteminde özel ve kamudaki doktorların sigorta primlerinin yarısını kurumları öderken, muayenehanesi olan doktorlar primlerin tamamını yatıracak. Mali sorumluluk sigortası yaptırmayanlara da trafik sigortasında olduğu gibi yaptırım gerçekleşecek ve beş bin TL para cezası verilecek. Zorunlu olmadığı için 2006 yılında yayınlanan mesleki sorumluluk sigortası doktorlar tarafından çok fazla tercih edilmiyordu. Doktorlarla birlikte avukatlık, mühendislik ve yeminli mali müşavirlik gibi mesleklerin bulunduğu zorunluluk sigortalarına 2009 yılında 81 bin poliçe ve 41 milyon TL toplandı. Doktorların sigortası için ödenecek paranın üst limiti bin 500-2 bin TL olacak. Sigortanın genel şartlarının belirlenmesi için Sağlık Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı'nın çalışmasının sonuçlanması bekleniyor.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) özellikle özel kurumlarda çalışan doktorlar için mesleki sorumluluk sigortası için çalışmasını sürdürüyor. OHSAD Genel Sekreteri Cevat Şengül, "Hekim ve sağlık personeli mali mesuliyet sigortası için ülkemiz şartlarında en kapsamlı sigortayı en uygun şartlarda alabilmek için bir çalışma başlattık. Biz görüşmelerimize devam ediyoruz. Bakanlığın ve Hazine Müsteşarlığı'nın çalışmalarının neticelenmesini bekliyoruz." şeklinde konuşuyor. Şengül, şu ana kadar tıbbi konulardan kaynaklanan hatalarla ilgili davaların genelde özel hastanelerdeki doktorlara açıldığını vurgulayarak, "Vatandaş 'devlette sonuç alamam' diye başvurmuyordu. Şimdi hatalara karşı bu davalar artabilir." ifadesini kullanıyor. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve sigorta uzmanı Yardımcı Doçent Doktor Haluk Özsarı ise zorunlu mali sigortanın birçok ülkede mecburi olduğunu belirtiyor. Türkiye'de bu noktada önemli bir adım atıldığını dile getiren Özsarı, yeni süreçte hatalara karşı doktorların güvence altına alındığını anlatıyor.

Kaynak : ZAMAN

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile