Wednesday, Apr 25th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Akdag: Bu kadar reform yapan yok

E-posta Yazdır PDF
 Saglik Bakani, Recep Akdag 4 yilda saglik alaninda dünyanin hiçbir yerinde olmayan reformlari gerçeklestirdiklerini söyledi. Akdag'a göre erken seçim isteyenler iyi niyetli degil...
Saglik Bakani Recep Akdag, ''Dünyanin hiçbir yerinde 4 yilda saglik alaninda bu kadar reform yapan bir baska ülke yok'' dedi. Bakan Akdag, Hatay'daki incelemeleri sirasinda Vali Ahmet Kayhan ve Belediye Baskani Mehmet Yeloglu'nu ziyaret etti. Akdag, ziyaretlerde, Hatay Havaalani'nin tamamlanmasinin kentin turizmi ve tanitimi açisindan çok yararli olacagini kaydetti.
Yaptiklari çalismalarla geçmis yillarda hastane kapilarinda yasanan sorunlarin ortadan kaldirildigini belirten Akdag, ''Saglikta dönüsüm programiyla, herkese esit saglik hizmeti verilmeye baslandi. 4 yilda saglik alaninda önemli çalismalar yaptik. Dünyanin hiçbir yerinde 4 yilda saglik alaninda bu kadar reform yapan bir baska ülke yok. Bunda saglik çalisanlarinin emeklerini asla inkar edemeyiz'' dedi.

Hekim yetersizliginin en büyük sorun olarak karsilarina çiktigini anlatan Akdag, ''Burada YÖK'e görev düsüyor. Bu kadar issiz gencimiz varken, doktor yetistirilmesi konusunda bizden farkli düsünülmesine ve yanlis bilgilerle kamuoyunun yaniltilmasina üzülüyoruz. Avrupa ülkelerinde 100 bin hastaya 280 hekim düsüyor. Bu sayi bizde 140. Istatistiklere göre 53 ülke arasinda sondan ikinci konumdayiz. Bu farki gidermeliyiz'' dedi. Akdag, 4 yil önce kamudaki saglik kuruluslarinda tam gün çalisan doktor sayisinin yüzde 9'larda iken bu sayiyi yüzde 56'ya yükseltiklerini, sagladiklari desteklerle hekimlerin maaslarinin 5 bin YTL'yi buldugunu ifade etti. Belediyelerle toplum sagligi için yakin iliski içerisinde olduklarini ifade eden Akdag, yaptiklari ortak çalismalarla tifo ve dizanteri gibi hastaliklardan rahatsizlananlarin sayilarinin düstügünü söyledi. Bakan Akdag, daha sonra AK Parti il Baskanligini ziyaret etti. Akdag, buradaki konusmasinda da ülkede refah düzeyinin yükseldigini, vatandaslarin her alanda iyi hizmet aldigini kaydetti. Akdag, söyle devam etti: ''Bu güzel gelismeler yasanirken, bazilarinin sürekli erken seçimi gündeme getirmesini iyi niyetli bir davranis olarak görmüyoruz. Biz geride kalan bir yili hizmet yili olarak degerlendirecegiz. Hizip ve çekismelerden uzak durarak, halkimiza en güzel hizmetleri sunacagiz. Baskalarinin seçim istemesi bizim için çok önemli degil, halkimizin istikrarli ortamdan ve bizlerden çok memnun olduklarina tanik oluyoruz. Seçim isteyenler halkimizi temsil etmiyor.'' Bakan Akdag, Hatay'da saglik alaninda önemli gelismeler yasandigini, uzman ve pratisyen hekim ile ebe sayisinin arttigini, asilama oraninin yüzde 95'lere yükseldigini bildirdi.

-ISKENDERUN KÖRFEZ DEVLET HASTANESI'NI GEZDI-

Bu arada Akdag, gece Hatay'a geçerken Iskenderun ilçesindeki Körfez Devlet Hastanesini gezerek Bashekim Ergün Saraçoglu'ndan bilgi aldi. Hastanelerdeki iyilestirme çalismalarinin devam ettigini belirten Akdag, ''Bakanlik olarak saglik konusunda önemli çalismalar yapiyoruz. Saglikta dönüsüm projesi çerçevesinde hastaneler her geçen gün iyilestiriliyor'' dedi. Bakan Akdag, gazetecilerin, Hatay'daki yolsuzluk iddialari ile ilgili sorulari üzerine, kendisine ve bakanliga gelen her basvuruyu ve uyariyi incelettirdigini, Hatay'a müfettis gönderdiklerini, bu tür konularda hassas davrandiklarini kaydetti.

AA

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile