Monday, Jul 16th

Last update:05:16:51 AM GMT

You are here:
 

Bakan Akdag'dan 2007 mujdesi

E-posta Yazdır PDF
 Saglik Bakani Recep Akdag, ''Genel Saglik Sigortasi ile 2007'den baslamak üzere vatandaslarimizin saglik hizmeti alma konusundaki haklari esitlenmis olacaktir'' dedi.
Recep Akdag, Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen'i makaminda ziyaret ederek brifing almasinin ardindan yaptigi konusmada, Türkiye'de son 4 yilda çok seyin degistigini, saglik alaninda da genis bir dönüsüm programi uyguladiklarini söyledi.
Insani öncelikle sorunun odagina koyan, ''insani yasat ki devlet yasasin'' diyen bir mirasin takipçisi olarak Saglikta Dönüsüm Programi'ni uyguladiklarina dikkati çeken Akdag, söyle konustu:

''Türkiye'de, 4 yillik süreçte gerçekten sagligin çehresi degisti. Basbakanimizin, sagligi öncelikli alan ilan etmesi sayesinde hükümet de meselesinin arkasinda durdu ve önemli mesafeler alabildik. Insanimizin ve bebeklerimizin hastanelerde rehin kaldigi, acillerde insanlarimizin geri çevrildigi, ambulansa hastanizi koyarken bile para istenen o çarpik yapiyi degistiriyoruz, dönüstürüyoruz.

Bunlarin hiçbiri artik konusulmuyor. Genel Saglik Sigortasi ile 2007'den baslamak üzere vatandaslarimizin saglik hizmeti alma konusundaki haklari esitlenmis olacaktir. Su anda BAg-KUR'lu, sigortali, Yesil Kartli, emekli ve memur anlaminda alinan hizmette de degisik uygulamalar var. Bunlarin hepsini ortadan kaldiracagiz.''

HASTANELER HERKESE AÇIK
Akdag, tüm vatandaslarin bu ülkenin esit ve onurlu insanlari olarak kamu hastanelerine rahatça basvurabildiklerine isaret ederek, sunlari kaydetti:
''Yanibasindaki saglik ocagindan hizmet alamayan vatandasimiz ve yakinlari bu tür sikintilardan kurtuldu. Ilaç konusunda da isçilerimiz ve Yesil Kartlilarimiz sikintilar çekiyorlardi. Bunlar da Türkiye'de tarih oldu. Bütün eczanelerde isçilerimiz, onlarin yakinlari, emekliler ve Yesil Kartlilar ilaçlarini rahatlikla temin edebiliyorlar.''

DOKTOR YETERSIZLIgI
Zonguldak'ta, personel sayisi itibariyle uzman ve pratisyen doktor sayilarinda artis oldugunu anlatan Akdag, söyle devam etti:
''Bu kentte de birçok bölgede oldugu gibi doktor ihtiyaci var. Bunu hepimiz yasiyoruz. Ama buradaki eksikligi arzu ettigimiz gibi gideremememizin nedeni ülkemizdeki doktor sayisinin noksanligidir. Son 2 yildir özellikle ifade ediyorum, mutlaka Türkiye'de doktor sayisini artirmamiz gerekiyor, bu görev de Yüksek Ögretim Kurumu'na (YÖK) düsmektedir. Üniversitelerimiz, ögrenci sayilarini artirarak mutlaka Türkiye'deki doktor sayisini çogaltmaliyiz.''

Akdag, Saglikta Dönüsüm Programi çerçevesinde sistematik degerlendirme yapacagi 68. ilin Zonguldak olacagini anlatarak, ''Zonguldak'in ilçeleri merkeze uzak degil. Ülkemizde öyle illerimiz var ki en uzak ilçesi 200 kilometredir. Buralarda saglik hizmetini sunmak çok daha zor oluyor'' dedi.

Bu arada valilik çikisinda Karaelmas Mahallesi Muhtari Recep Sen, Akdag'a, mahallelerine baz istasyonu kurulmak istenmesine yönelik hazirladiklari dosyayi verdi.



AA

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile