Monday, Jul 16th

Last update:05:16:51 AM GMT

You are here:
 

Insan neden akilsizca yer?

E-posta Yazdır PDF
 Insanlarin yemek yeme psikolojileri arastirildi. Bir kisinin bir günde yemekle ilgili çogu 'bilinçsiz' 200 karar verdigi ortaya çikti. Sonuç: Küçük aliskanliklari degistirmek sart

Cornell Üniversitesi Pazarlama Profesörü Brian Wansink, uzun süredir insanlarin yemek yeme psikolojilerini arastiriyor. 'Insanlar daha renkli oldugu için bir kavanozdan daha çok seker alir mi?', 'Ruh hali ve bulundugu ortam insanin yemek yemesini etkiler mi?' gibi sorularin pesinde kosarken 'Akilsizca Yemek Yemek: Neden Düsündügümüzden Daha Fazla Yeriz?' adli kitap bile yazmis.

Prof. Wansink, "Fazla yemek, kalori saymak veya kanun çikarmakla çözülecek bir sorun degil. Ancak bazi aliskanliklarimizi degistirerek daha az yeriz" diyor. Profesörün üniversitedeki laboratuvari da bir mutfaga benziyor. Bu benzerligin sebebiyse deneklere ev ortami yaratmak. Arastirmacilar küçük kameralar ve çift tarafli aynayla onlari sürekli gözlemliyor.

Bir litreden fazla çorba içen adam

 Prof. Wansink bir keresinde deneklerden birine kendi kendine dolan çorba kâseleri içinde domates çorbasi verdigini anlatiyor. "Deneyin amaci kâselerini bos görmeyen deneklerin ne kadar yiyeceklerini tespit etmekti. Bazilari bir litreden daha fazla çorba içti" diyor. Baska bir deneydeyse aksam yemegi yiyenlere sunulan bir sarap için restorandakilerin yarisina Kaliforniya'dan geldigi, diger yarisina Kuzey Dakota'dan geldigi söylenmis. Sonunda, 'Kuzey Dakota'dan gelen' sarabi içenler daha az yemek yiyip restorandan daha erken ayrilmis.

Prof. Wansink, bir insanin günde yemekle ilgili 200 karar verdigini ve bu kararlarin çogunun bilinçsizce alindigini söylüyor ve küçük aliskanliklar degistirilerek daha kolay kilo verilecegine inaniyor. Mesela kendisi önce meyve, sonra tatli yemeye çalisiyor. Wansink insanlarin paketlerin üstündekileri okumadigini da düsünüyor. Daha da kötüsü, paketlerde eksik bilgilendirme var. Mayonez paketinin üstünde yazan '0 gram yag' ifadesini görünce de kahkahalar atmaya baslayan Wansink, "Buna bayiliyorum. Fakat paketin bahsetmedigi bir sey var. O da tek bir servisin 10 gram yag ve 90 gram kalori içerdigi..." diyor.

(Radikal)

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile