Monday, Apr 23rd

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Ilaclar da alerji yapabilir

E-posta Yazdır PDF
 Alerji, bagisiklik sisteminin yabanci bir maddeye tepki vermesidir. Tepki olusmasi için dis etkenin mutlaka "zararli" olmasi gerekmez.

Mesude Ersan'in yazisi

Tedavi amaçli kullanilan ilaçlar, bazen yararlarinin yani sira istenmeyen reaksiyonlara da yol açabilir. Öncelikle ilaç alerjisinin, alerjik olmayan ilaç yan etkilerinden ayrilmasi gerekir. Ilacin yüksek doz kullanilmasina bagli da yan etkiler ortaya çikabilir. Bunlar alerjik reaksiyonlarla karistirilmamali. Alerji, ilaçlarin yan etkileri arasinda yüzde 5-10 siklikta görülür. Ayrica sadece ilacin kendisi degil, ilaçta kullanilan boyar ya da koruyucu maddeler de alerji yapabilir. Bir ilacin daha önceden kullanilmis olmasi, o ilacin bundan sonra da alerji yapmayacagi anlamina gelmez.

Her ilacin alerji yapma potansiyeli var mi?

- Evet. Yine de alerji yapma riski en fazla olan ilaçlar arasinda penisilin, sefalosporin, tetrasiklin ve sulfonamid grubu antibiyotikler, epilepsi tedavisinde kullanilan kimi ilaçlar, basta aspirin olmak üzere agri kesiciler sayilabilir. Radyolojik incelemelerde kullanilan iyotlu boyar maddeler de alerji yapabilir. Ilginç bir biçimde, çok nadir de olsa, alerji tedavisinde kullanilan kortizon grubu ilaçlar bile alerjiye neden olabilir.

Kimlerde daha sik alerji yaparlar?

- Ilaci sik kullananlarda, o ilaca karsi ailede benzer alerji vakalari olanlarda ve tablet yerine enjeksiyon yoluyla ilacin alinmasinda alerji riski artar.

Nasil korunulabilir?

- Daha önceden alerjisi olanlar, ilaç yazilacagi zaman mutlaka doktoruna bu konuda bilgi vermeli. Bazen ilaçlar arasinda "çapraz" alerjiler olabilir. Buna ilaçlarin kimyasal yapilarinin benzemesi neden olur. Örnegin penisilin alerjisi olan birinde, penisilin grubundan olmayan bazi antibiyotikler alerji yapabilir. Ilaç almasi gerektiginde mutlaka hekime danismali. Gerektiginde, alerji yapan ilaci varsa alternatifi kullanilabilir ya da mutlaka uygulanmasi gereken durumlarda ilaç öncesi alerji önleyici destek tedavi verilebilir.

Hangi belirtiler ilaç alerjisini düsündürür?

- Deri döküntüsü, nefes darligi ve hirilti, girtlakta sisme, burun tikanikligi, hapsirik, günes isigina karsi duyarlilik ve lenf bezlerinde sisme gibi belirtiler ilaç alerjisine bagli olabilir. Kan tablosunda bozukluk görülebilir. Ilaç alerjisinin en agir formu "anafilaksi" adini verdigimiz ciddi reaksiyondur. Nefes darligi, girtlakta sisme, tansiyon düsmesi ve bayginlik hissi gibi belirtiler görülüyorsa, vakit geçirmeden tam tesekküllü bir saglik kurulusuna basvurulmalidir.

Ilaç alerjisi tanisi nasil konur?

- Tani öncelikle belirtilere ve muayene bulgularina dayanir. Penisilin gibi bazi ilaçlara karsi alerjinin arastirilmasinda deri ya da kan testlerinden yararlanilabilir. Ancak unutulmamalidir ki eger kisinin o ilaca alerjisi varsa, deri testi sirasinda bile ciddi alerjik reaksiyon ortaya çikabilir. Bu nedenle test mutlaka tam tesekküllü bir saglik biriminde yapilmali.

(Hürriyet)

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile