Friday, Apr 20th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

HAKKIMIZI ARAMALIYIZ

E-posta Yazdır PDF
                                                                        Sevgili Arkadaslar      
Son duydugum haberi sizlerle paylasmak istedim . Samsun genelinde Ekim tayinlerinde 25 tane hekimin 2. basamaktan 1.basamaga tayinleri yapildi . Bu arkadaslar biz senelerini 1.basamaga vermis arkadaslarimizin önüne geçtiler .Bence bu biz 1. basamak hekimlerine yapilan büyük bir haksizliktir .Yönetmelige göre öncelik Aile Hekimligi Uzmanlarinin daha sonra biz geliyoruz bizden sonrada eger isterlerse 2. basamak hekimleri geliyor    
  
Bundan çok degil 2 sene öncesini hatirlayalim bizler dag tepe dere bayir gezip çocuklari asilarken, 2. basamak hekimleri ayda 6 nöbet tutup bir sürü yan is yapiyorlardi.  Biz 2. basamaga tayin istedigimiz zaman bize 1. basamaktan 2. basamaga veya 2. basamaktan 1. basamaga tayinler yönetmelige aykiri deniyordu. Tayinden geçtim diyaliz sertifikasi alayim ? yok! acil sertifikasi asayim? yok ! siz 1. basamaksiniz ama 2. basamak direk geçiyor.  
Sözüm meclisten disari, 2. basamakta çalisan arkadaslari bu konunun disinda tutuyorum çünkü onlarda bizim gibi hekim zor sartlarda çalisiyorlar ve onlara bu imkan taninmis neden degerlendirmesinler ki ayni sey benim basima gelse bende geçerdim. BENIM ÜZÜLDÜgÜM NOKTA BU IMKANIN SAgLANMASI . Gerekçesi de çok ilginç “onlar eninde sonunda sisteme dahil olacaklar gönüllüleri sisteme erken katalim  ki sonradan Toplum Sagligi Merkezlerinden Aile Hekimligi bölgelerine görevlendirmelerle ugrasmayalim” yani is yükümüzü hafifletelim.   
Böyle bir gerekçeyle 350 tane 1. basamakta çalisan pratisyen hekimin ekmeginle oynaniyor yani görünen o ki bize yine köy yollari tasli.. 25 kisi deyip geçmeyin bu rakam sadece vali beyin onayladigi kesin rakam verilen dilekçe sayisi çok daha fazla ve bu dilekçelerin kesin sonuçlanacagi vaadi var .Bizleri zorla kendi meslektaslarimiza düsman ediyorlar. Simdi gelin birde Samsun’a bir bakalim merkezde ortalama 150 bölge var bunlarin ortalama 30 tanesi köy saglik ocaklari ve sehir disi  yani merkezde ortalama 120 bölge var ortalama 30 tanesini ki bu rakam daha fazla  2. basamaga ayirirsaniz buralarin 4te birini ayirmis olursunuz yani ortalama 320 kisinin hakkini yemis olursunuz . Bence 320   kisinin  hakkinin yenme gerekçesi is yükünü hafifletmek olmamali, buna hakkaniyetli bir çözüm bulunmali.
Sonuç olarak  biz bu olanlara bir dur demeliyiz hakkimizi kolay kolay yedirmeyecegimizi anlatmaliyiz  
Beni üzen ikinci bir husus da güzel memleketime her yeni gelen güzel seyin altindan böyle haksizliklar çikmasi .Aile Hekimligi Uygulamasi geliyor bakiyoruz ne güzel, sistemi oturursa herkes için hayirli olacak, dört elle sariliyoruz fakat üstünü pislikle buluyorlar, kaldiriyorsun altindan haksizliklar çikiyor. Güzel bir icraat daha baslamadan yine kendi insanlarimiz tarafindan kirletiliyor ve bizler buna sanki normal bir seymis gibi bakip hiçbir sey demiyoruz  gözümüzün önünde yapilan haksizliklari görüyoruz  ama  tartismalarini kendi içimizde yapiyoruz. Bana dokunmayan yilan bin yasasin diyoruz . Birileri bir sey der nasil olsa diye ümit ediyoruz.   
Arkadaslarim o yilan bir gün gelir size de dokunur, bizim hakkimizi da bizden daha iyi kimse savunamaz. Ben sizlerden bu yazima destek bekliyorum ama desteklerinizi içinizden degil yazili olarak bekliyorum. Lütfen  bu haksizliga hep beraber dur diyelim..    
Saygilarimla 
Dr. Tolga SUCU   
YAZARA MESAJ YOLLAMAK IÇIN TIKLAYINIZ

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile