Saturday, Sep 22nd

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 

TTB ve Aile Hekimleri

E-posta Yazdır PDF

alt

Bu TTB kimin yada kimlerin yada hekimlerden başka bir meslek grubumu mu ele geçirmişte bizim haberimiz yok.

 

Ben algılamakta zorlanıyorum gerçekten önce Aile Hekimliğini tanısın diye beklersek daha çok bekleyecez.Odalar kanunla yasayla korunan tüzel kişiliklerdir ve mesleğini aktif herhangi bir şekilde uygulasın, yada hiç  uygulamasın tüm hekimlerindir.Yönetimde olan meslektaşlarımız bunun alt bir uygulama şeklinde hükümetle aynı düşünmemiş olabilirler yönetim dışı kişilerde farklı fikirde olabilirler ,o zaman çözüm ne: yönetimlere delagasyona aile hekimleri girdikçe mesleğin alt bir uygulanış şekli olan aile hekimliğide doğal olarak tanınmış olacaktır, veya başka farklı fikrimiz varsa da orda dile gelmiş olacaktır.

Ayrıca doktorluk ve aile hekimliği gibi sanki iki farklı meslek varmışta bunlar aynı odada bir arada çalışmak zorundaymışta birbirlerini yok sayıyormuş gibi bir hava var.(Sanki Türk Tabipler Birliği mimarlar ve mühendisler odası olmuşta mühendisler odayı ele geçirmiş mimarlarda aile hekimi konumunda odadan istifa ediyorlar)

Arkadaşlar tüm STK larda bir altın kural vardır üye olan herkes yönetimlerine her türlü soruyu sorar hertürlü cevabı ister.Ama üye olmadığın bir STK dan bişeyler beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır.Yinede bizim asli  meslek örgütümüz (Türk Eczacılar Birliği gibi,Türk Hemşireler Derneği gibi) yasal olarak meclis tarafından yetki ve haklar verilmiş bir kurumdur üye olsun olmasın tüm meslektaşlarının hizmetinde kuruluşlardır.

Hala aile hekimliği nedir bilmeyen binlerce hekim meslektaşımız var, bilmedikleri şeyler hakkında yanlış yorum yapanlardan dolayı odaya küsmekte çok mantıklı değil.Bir kişi aktif yaptığı işin dışında kalanlara meraklı olması da çok beklenen bişey değil.Yani bir asistanın bir temel bilimlerde hocanın,bir hastanede uzmanın uyguladığı mevzuatı yaptığı işleri ,bu işler hakkında değişen mevzuatı bir aile hekimi olarak biz ne kadar bilebiliriz ki, onlar anlatmaz sa (ateş düştüğü yeri yakar hesabı)

Hala asistanların fazla nöbet tutup günaşırı ücretsiz nöbet olayları çözülmedi.(kağıt üstünde çözüldü ama uygulamada personel sıkıntısından hala 36 saat çalışıp 12 saat ancak dinlenebilen meslektaşlarımız var.Bu ne insan haklarına sığar ne kanuna.Hiç bir oda yöneticisi de olayı tam özümseyip üstüne gitmiyor mesela (biz çektik onlarda çeksin hesabı ).
Peki biz bu meslektaşlarımız için ne yapıyoruz,odalarda bişey yap(a)mıyor.Onlarda istifa etsin.Zaten bir asistanın oda yönetiminde yer alması teknik olarak çok düşük ihtimal.

Özel sağlık kuruluşlarıda kendi dernekleri var,bir ayağı ticaret ve iş dünyası olduğu için onlarda başka kulvarlarda kulisler ve çalışmalar yürütüyorlar.Oda da bir toplantıyı hatırlıyorum, özel hastanelerle ilgili en ciddi kanuni değişiklik olup tam gün öncesi hareketli günlerde odada bunları değerlendirmek için toplantı yapılmıştı 7000 hekim olan İzmirde 30 küsür kişi vardı.Yani onlarda odalara çok takılmıyor odalarında onlara çok hayrı olmuyor.Onlarda istifa etsin oldu olacak.

Örnekler çoğaltılabilir ama şu cevabı çok merak ediyorum,
Bu oda da kimler olacak kimler hakkında ne karar verecek bunu söyleyin bari aklımıza yatarsa bizde istifa edelim de rahatlayalım.

Bu sıralar ülkemzi için çok önemli 3. hukuk reformu çalışmaları hızla devam ediyor, avukatlara da akıl verelim bari onlarda baroya üye olmadan çalışmanın serbest bırakılmasını talep etsinler :)

Ya da gelin odalarınıza üye olun önümüzde ki mart nisan seçim dönemi gidin seçimlerde listede beğendiğiniz bir aile hekimine yada fikrinizi zikrinizi temsil edecek başka bir meslektaşınıza oy atın (yoksa öyle biri kendiniz aday olun) mayısta ttb büyük kongrede derdimizi marko paşaya değilde genel kurul salonuna hep beraber anlatalım.her ilden bir aile hekimi delege gelse salonda alkış sesi bile çok şey anlatmaya yeter..

Sevgi ve saygılarımla


Dr.Levent ÖZKAN

Yorumlar   

 
+5 #9 Guest 15-04-2012 16:38
erol
TTB madem yanlış anlaşılıyor, kenid sitesinde yaptıklarını ve hedeflerini açıkça yazmalıdır.Bu-ş uşu hedefleniyor, ancak şu nedenlerle hedefe ulaşılamıyor diyebilmeli.Yap tığı ne olursa olsun, BDP nin sözcülerinin hekim odasında açıklama yapması TTB'yi birçok hekim gözünde bitirmiştir.Ayr ıca kusura bakmayın ama kimse solcu aktivistlerden odaya giremiyor bile.İlla fikriniz sabit olacak, belli bir tarzda olacak.
 
 
-3 #8 Guest 16-02-2012 00:28
TTB'nin AH'lerine tavrı olmadığını, sağlık sisteminin özelleştirilmes inin alt yapısını oluşturmak için pompalanan bir sistem olduğu için uygulamaya karşı olduğunu anlamak gerekiyor. İstedikleri değişikliklerin TTB tarafından engellenmemesi için bu kurumun kuruluş kanunundaki "toplum yararına" ibaresini apar topar KHK ile değiştiren hükümetin tavrı konusunda yanılmamış olduğunu düşünüyorum TTB'nin. "Herkes için ücretsiz, eşit, ulaşılabilir sağlık hizmeti"ni savunmak için bu sözlerin içinin doldurulması gerekir. Bu da ancak evrensel değerlerle yapılabilir; hamasi, şöven, populist siyasi söylemlerle değil.
 
 
-8 #7 Guest 12-01-2012 22:04
bu kadar az hekim desteği ile bu kadar iş yapmaya çalışıyorlar. tüm TTB yönetimini kutluyorum. Bir GöREV kararı alıyor, üyeler çalışmak için direniyor. her gün yarım yamalak çalışan üyeler o gün tam saat çalışacağı tutuyor. buna rağmen uyarı eylemleri gerçekleşebiliy or. kutluyorum. yönetimlerin bu başarılarını. üyelerine rağmen. Üye ol, aktivist ol, seç seçil; KONUŞ, eleştir! yoksan sus...
Ruhi Yıldız - 88.228.27.196
 
 
-9 #6 Guest 12-01-2012 22:02
Gerçekten son çeyrek yüzyıldır okuduğum ender güzel yazılardan. herkes TTB'nde birileri gelsin bizim için çalışsın istiyor. Ya da bunlar marjinal karalaması. peki bu adamlar uzaydan mı geldiler. seçimle gelmediler mi. yoksa bir çoklarına sesleniyorum; siz çalışmadığınız bir örgütten, gitmediğiniz bir seçimden, desteklemediğin iz kararlardan ne umuyorsunuz.
Ruhi Yıldız - 88.228.27.196
 
 
+4 #5 Guest 09-01-2012 10:28
şu an ki ttb nin hekimlere yardım edebileceğine ben de inanmıyorum. ama bu bizi ttb'den soğuatamaz.çünk ü ttb hiçbir grubun şahsi örgütü değildir.beğenm iyorsak görevi biz devir alacağız ya da asıl iş yapacak olanları getireceğiz. bu tavır şuna benzer. ben T.C. yönetenleri beğenmiyorum. eee o zaman gideyim başka bir ülke kurayım ya da başka bir ülkeyi destekleyeyim.. ..nasıl bu ülke bizimse ttb de bizimdir. hele ki devlet ttb yi tanımışsa ve bir çok hak vermişse...
 
 
-1 #4 Guest 06-01-2012 17:02
Cebrail ABUL
TTB bizim meslek örgütümüz üst çatımız tüm hekimlerin ,aile hekimleri dernekleri de ayrıca derneğimiz ve buluşma noktamız.Uygula malarını beğenmeyebilirs iniz ama bu tarz örgütlenmelerde nodanın ne vereceği değil biz meslek örgütümüz için daha çok ne yapabiliriz diye düşünmeli ve çalışmalıyız.za ten bu kadar düşmanı olan bir meslek örgütünü iktidar ve muktedirler de doğal olarak ciddiye almaz.hadi meydanlarada dediğinde 25 bin kişi çıksaydı bizi de meslek örgütümüzü de ciddiye alırlardı.
 
 
+9 #3 Guest 06-01-2012 10:59
Selamet beye katılıyorum.ttb , hekimlerin problemlerini çözmekten çok ama çok uzaktır.marjina l söylemleri olan bir azınlık olarak vardır.aile hekimlerini zaten tanımıyor.
aile hekimleri olarak ahefe sahip çıkalım.genç ve dinamik ahef ekibinin aile hekimlerine sahip çıkacağına ve sıkıntılarını çözeceğine inancım tamdır.
adil gündoğan
 
 
+8 #2 Dr. Selamet GÜNDOĞDU 06-01-2012 03:33
sevgili levent,
iyiniyetinden kuşkum yok.


başlıkla içerik hiç alakalı olmamış...

ama ben bunu yemem.
ttb tavrıyla kendini defalarca açıklamıştır.
hala neyin savunması derdindesiniz ki.
ttb gözünde aile hekimi = vatan haini.
bunu dediler.
şu ana kadar da farklı söylem duymadım okumadım.

neyi tartışıyoruz ki?

kendini tüm "türk tabipleri" ne temsilciliği benimseme sorunu yaşayanların aslında çok iyi mangal yaptıklarını ya da süper muhabbet abiler olduklarını mı?...

geçiniz.

ttb tavrı belli.
aile hekimlerinin temsilcisi ahef'in de.

gerisi lafı güzaftır.

tek satırına katılmıyorum.

saygılarımla
 
 
0 #1 Dr. Orhan Köker 04-01-2012 23:40
Tamamen katılıyorum:)
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile