Saturday, Sep 22nd

Last update:05:54:07 AM GMT

You are here:
 
 

Müdürlükten kira kazığı

E-posta Yazdır PDF

altSamsun İl Sağlık Müdürlüğü, Aile Hekimlerinin 4 bin lira değerindeki 10 aylık kira bedelini hekimlerin maaşından kesti.

 

İl Sağlık Müdürlüğü, Aile Hekimlerinin kira bedellerinin kendilerine devredilmesi ile yeni bir kira anlaşması yapması gerekirken, Milli Emlak Müdürlüğü’nün dayatarak Aile Hekimleri Derneği’ne imzalattığı eski kira anlaşması üzerinden bedel aldı. Müdürlük 4 bin lira değerindeki 10 aylık kira bedelini, Aile Hekimlerinin maaşından tek kalemde kesti. Samsun Aile Hekimleri Derneği (SAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tolga Sucu, müdürlük yetkililerini kınadıklarını bildirdi. Söz konusu durumu yargı yolu ile çözeceklerini bildirdi.

BOYUN EĞMEK ZORUNDA BIRAKILDIK
Aile Hekimliğine ilk geçtiğimiz dönemde Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kira anlaşması yapmaya zorlandıklarını ifade eden Dr. Tolga Sucu, “O zamanlar örgütlü olmadığımız için bizlere dayatılan fahiş fiyata boyun eğmek zorunda bırakıldık. Zaten o zamanlarda bizlere verilen yardım ödenekleri de 2 bin 700 lira civarındaydı. Daha sonra ise yeni yönetmeliklerle bu ödenen cari gider yarıya çekildi ancak bizim kiralar artmaya devam etti” ifadelerini kullandı.

MÜDÜRLÜK HEKİMLERDEN 10 AYLIK KİRA KESTİ
Dr. Sucu açıklamasına şöyle devam etti; “Aile Hekimlerinin kira bedellerinin Sağlık Müdürlüklerine devredilmesi ile Aile Hekimleri ile Sağlık Müdürlüklerinin yeni bir sözleşme imzalaması gerekiyordu. Fakat Sağlık Müdürlüğü bizim önümüze yine bu fahiş fiyatı koydu. Anlaşma yapılmadı ve aradan 10 ay geçti. Doğal olarak bizde bu fiyatı reddettik. Çünkü çalıştığımız yere göre bu kira çok çok fazlaydı. Bunun üzerine o dönem Sağlık Müdürlüğü, Aile Hekimlerinin kiralarının toplamını Ecri misil adı altında yani 10 aylık kirayı tek kalemde maaşlardan kesti.” Öte yandan 10 aylık kiranın 4 Bin Lira’ ya mal olduğunu kaydederek, bu işlemlerde daha pek çok hukuksuz tarafın olduğuna işaret etti.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ FAİZCİ GİBİ DAVRANDI
Sucu daha sonra “Ecri misil kesiyorsanız, kişi ödemeyi kabul ettiğinde yüzde 15 peşin, ödediğinizde ise yüzde 10 kadar bir indirim alırsınız. Fakat Sağlık Müdürlüğü bu indirimleri yapmak yerine, üstüne faizlerini de koyarak maaşlarımızda tek kalemde kesti. Devlet memurlarının maaşından en fazla 1/8 oranında kesinti yapılabilir. Bu kesilen rakam ise  maaşın 3/2'si kadardır. Söz konusu durum tarafımızdan mahkemeye verilmiştir. Fakat maalesef Türkiye’de bu tip davalar ortalama 2-3 sene sürüyor. Bekleyeceğiz ve mahkeme sonucuna göre hareket edeceğiz” diye konuştu.

BAKANLIK ARACILIĞI İLE BASKI KURDUK
Söz konusu yerlerin Sağlık İl Müdürlüğü’nden sonra Halk Sağlığı Birimine devredilmesi ile kendilerine “Sizi atarız tehdidiyle bir anlaşma gönderildiğini kaydeden Samsun Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Sucu, şöyle devam etti, “Biz de doğal olarak bu anlaşmayı reddettik. Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçerek Halk Sağlığı Kurumuna yapılan işlemin adil olmadığı hususunu sebepleri ile ifade ettik ve ivedi olarak düzeltilmesini istedik! Kendileri bizim yanımızda olduklarını ifade ettiler ve konuyu tekrar değerlendireceklerini söylediler. Sürecin sonunda kendilerinden kiralarımızı yeniden yapılandırma sözü aldık.”

EMLAKÇILAR ODASI DEĞER TESPİTİ YAPTI
Sucu şöyle devam etti; “Ayrıca kira emsal değer tesbiti için girişimlerimiz oldu. Emlakçılar Odası’ndan değer talebinde bulunduk. Gelen rakam bize dayatılanın yaklaşık 4/1’iydi. Bunlara rağmen yine eski fiyattan 8 aylık kirayı tekrar maaşımızdan kestiler. Bizler Aile Sağlık Merkezimizde personel çalıştıran insanlarız. Bu ay personel maaşlarını verip giderleri ödedikten sonra elimize para kalmadı.”

ÇOCUKLARIMIZIN OKUL İHTİYACINI KARŞILAYAMIYORUZ
Diğer doktorlar ile beraber çok büyük sıkıntıya girdiklerini kaydeden Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Sucu, son olarak ise “Samsun Aile Hekimleri Derneği olarak bu haksızlığı kınıyoruz. Aynı maaşı alıp aynı işi yapan bir meslek grubunun ki bu görev kamu hizmetidir; aylık 100 Lira’ dan 500 Lira’ ya kadar çok farklı kiraları ödemeye mahkum ediliyorlar ve itiraz etseler bile zorla maaşlarına el konulup zor durumda bırakılıyorlar. Türkiye’deki genel sorun her ilde bu rakamların çok farklılık arz etmesidir. Halk Sağlığı Müdürlerinin iki dudağı arasındayız. Okul sezonu açıldı ve biz hekimler çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz” diye konuştu.
Tolga BİRGÜCÜ ARENA GAZETESİ

Yorumlar   

 
0 #4 a.tansel aktaş 11-01-2013 10:58
Ben Muğla/Ortaca'da kira sözleşmesini imzalamadım ve mahkemeye başvurdum,milli emlk çalışanlarının tutum davranış ve evrakta farklı düzenlemelerind en dolayı.2 yıldır mahkeme devam ediyor.asm de 5 hekim çalışıyoruz tek donkişot benmişim,bilsyd im fili değil hortumu dişleriyle birlikte isterdim:)
 
 
0 #3 Uzm.Dr.Ceyda Akdogan 24-09-2012 11:31
Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü ne kadar aile hekimlerinin yanında görmüş olduk...
Umarım sağlık bakanlığı da görür...
 
 
+1 #2 Guest 24-09-2012 11:11
Metin Güran
Aile Hekimliğinin saadet zinciri koptu, daha iyi olacağına dair hiçbir umut kalmadı. Meslek örgütümüz bunu başından beri söylerken çoğumuz inanmadık, inanmak istemedik. Meslek örgütümüz yine haklı çıktı. Birlikte davranabilmeyi başaramadıkça yeni hak kayıpları, yeni angaryalar şaşırtmasın bizleri...
 
 
+1 #1 serkan 24-09-2012 07:25
değerli arkadaşlarıma bu ekonomik ortamda yaşadıkları bu sıkıntı için geçmiş olsun diliyorum..aslı nda her il derneği bir fon oluşturmalı az değiliz böyle kazıklar müdürlükler tarafından zaman zaman atılıyor hiçte az değil bakanlık bunlara sessiz kalıyor yargı ise maalesef başka şeylerin peşinde bu tür fonlar sonuçta ilde bizim için oluştuluyor...
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile