Friday, Apr 20th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 
 

Aile hekimlerinin karnesi çıkarıldı

E-posta Yazdır PDF

Aile Hekimliği Bursa’da 7. yılını geride bıraktı. Bursa Aile Hekimleri Derneği düzenlediği toplantıyla yeni yaşını kutladı. Bursa’daki aile hekimlerinin yanı sıra, komşu il dernekleri temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte Bursahed Başkanı Dr. Ali Torun Türkiye’de aile hekimliğinin geldiği noktayı verilerle ortaya koydu. Buna göre anne bebek ölümleri ciddi oranda azaldı.

Türkiye aile hekimleriyle 2005 yılında Düzce’de tanıştı. 4 yıl sonra, 1 Ekim 2009’da Bursalı hemşehrilerimiz de artık “benim bir aile hekimim var” demeye başladı. 2010 yılında ise Türkiye’nin her ilinde, vatandaşımızın sağlığını emanet ettiği, danıştığı, adı üstünde aileden biri gibi gördüğü birer aile hekimi oldu. Toplumumuzun sağlıklı bir gelecek kurması için büyük önem taşıyan aile hekimliği, meslektaşlarımızın özverili çalışmalarıyla kısa sürede ciddi yol kat etti.

KANSERDE ERKEN TEŞHİS İÇİN KAPI KAPI DOLAŞTILAR

Çağımızın vebası kansere karşı erken teşhisin önemini anlattık, kanser taramaları yaptık. Obeziteye karşı bilinçlendirdik, ailemizden biri olarak gördüğümüz hastalarımıza aile planlamasının önemini anlattık. Kapı kapı dolaşıp ev ziyaretleri gerçekleştirdik.

Sağlıklı bir geleceğin, koruyucu hekimliğin benimsenmesiyle mümkün olacağı gerçeğinden hareketle her türlü zorluğa ve kimi zaman da şiddete karşı durarak görevimizi yaptık. Geçmişten bugüne baktığımızda iyi ki de yapmışız, iyi ki de aile hekimi olmuşuz diyoruz. Çünkü, 2009 yılında yüz binde 19.1 olan anne ölümü oranını bugün 4.9’a düşürmeyi başardık. Çünkü daha çok evden neşeli bebek seslerinin çınlamasında pay sahibi olduk. 2009’da binde 6 olan bebek ölümü oranını 5.4’lere çektik, hiç bir bebek ölmesin diye daha da çok mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

MAMOGRAFİ SAYISINI 14 KATINA ÇIKARDILAR

Vatandaşlarımızın kansere karşı bilinçlenmesinde öncü rol üstlendik, kanser taramalarını artırdık. 2009 yılında 1125 olan mamografi sayısını 14.448’e, 1359 olan Smear sayısını 15.938’e çıkarttık.

Aile hekimlerinin karnesi çıkarıldı

Uyuşturucuya karşı savaş açtık, 10 binden fazla kişiye bu konuda eğitim verdik. Aşılamada yukarı doğru giden ivmeyi daha da üst noktalara çıkardık ve çocuklarımızın yüzde 98’ini verem, kızamık gibi birçok hastalığa karşı aşıladık.

Bitmedi, bitmeyecek. Ülkemizde aile hekimliği henüz ilkokul çağında bir çocuğun yaşında. Toplumumuzun sağlıkla gelişebilmesi için daha atılacak çok adım var. Biz bugün olduğu gibi yarın da bu adımları atmaya, sağlıklı bir gelecek için sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Çünkü biz bir yemin ettik. İnsan sağlığını korumaya ant içtik. Bu yeminimizi yerine getirirken vatandaşlarımızdan da destek bekliyoruz. Sağlığınıza sahip çıkın.

Bütün bunları yaparken bizler için şartlarımızı kolaylaştıran birlikte çalıştığımız meslektaşlarımıza, Dr. Özcan Akan nezdinde Bursa HSM’ye teşekkür ederiz. HSM, TSM ve Ketem çalışanları ile birlikte başardık."

AHEF'TEN BURSAHED'E KUTLAMA

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Dr. Gürsel Özer de Bursahed Başkanı Ali Torun’u derneklerinin kuruluş yıldönümünü dolayısıyla kutladı. Federasyonun güçlü il dernekleriyle güçlendiğini ifade eden Özer, ilk yıllarda aile hekimlerinin yalnızca reçete yazan, rapor veren doktorlar olarak görüldüğünü ancak zamanla aile hekimliğinin bunlardan ibaret olmadığının anlaşıldığını ifade etti. Özer, “Gebe bir kardeşimiz, hamileliğinin ilk günlerinden doğumunu gerçekleştireceği ana kadar ve hatta lohusalığı döneminde aile hekiminin kontrolü altındaydı. Önce tek başına geldiği aile sağlığı merkezine bebeğini de getirmeye başladı. Kendisinin ve bebeğinin izlenmesini sağladı, çocuğunun sağlıkla büyümesi için aşılarını yaptırdı. O çocuklarla birlikte, aile hekimliği sistemimiz de büyüdü gelişti. Kanserle, obeziteyle, mücadelemizde önemli yol kat ettik. Halkımızın sağlıklı geleceği için çalışmaya devam edeceğiz."

HAFTA SONU NÖBETLERİ KALDIRILDI

Dr. Özer konuşmasında, hafta sonu nöbetlerinin kaldırılmasından duydukları memnuniyeti de dile getirdi:
"Aile hekimleri, her zaman göreve hazırdır. Elbistan’daki ishal salgını, aşılama kampanyaları gibi aile hekimlerinin görev tanımında yer almayan durumlarda dahi aile sağlığı merkezlerimizi açtık, gönüllü bir şekilde halkımızın yanında olduk. Gerektiği zaman üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız. Ancak aylardır bizlere dayatılan ve hekim başına 0.3 hastanın düştüğü hafta sonu nöbetlerine karşıydık. Bu nöbetlerin efektif olmadığını her fırsatta dile getirdik. Çabalarımız sonuç verdi ve hafta sonu nöbetleri kaldırıldı. Bugün ilk nöbetsiz cumartesimizi de kutluyoruz”

Hurriyet.com.tr

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile