Thursday, Apr 26th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 
 

Aile Hekimlerinden Son Uyarı!

E-posta Yazdır PDF

alt

Dünyaya örnek olacak Türkiye Modeli bu olmasa gerek...
Aile hekimliğinde nöbet uygulamasının olduğu diğer bazı ülkelerde ve bizim ülkemizde de çıkış noktası hizmetin sürekliliğinin sağlanması ve aksamaması olmakla ve bakanlıkça dile getirilen hekim sayısının yetersizliği nedeniyle hizmetlerin olumsuz etkilenmemesi için bir önlem olarak gündeme getirilmekle birlikte, aslında hem gündüz belli bir mesai süreci boyunca hizmet veren ve hem de arkasından nöbet tutarak ekstra bir fiziki ve zihinsel güç gerektiren performansla aynı kalitede hizmeti sürdürmesi beklenen aile hekimininin birtakım mesleki hatalar yapma riskini artırabilir, zorlama söz konusu olduğu için hastaya bu zorlamadan duyduğu rahatsızlığı istemeden de olsa beden diliyle ya da sözlü olarak yansıtabilir, bu da karşılıklı memnuniyetsizlik ve güvensizliklerle sonuçlanabilir. Esas olan acil hizmetlerini acil hekimlerinin yürütmesidir ancak insan kaynağı yetersizliği bu alanda sıkıntılar yaratttığı için aile hekimleri ve farklı branşlardan hekimlerce desteklenmesi yoluna gidilmektedir. Siz hasta olsanız, gündüz normal mesai saatlerinde sizi tanıyan bilen hizmetinden memnun olduğunuz hekimi, ertesi gün nöbetten çıkmış yorgun bitap tükenmiş bir şekilde belki asık bir suratla, belki bir an önce işimi bitirsem de dinlensem kaygısını hissettirerek, her zaman alıştığınızın tersine farklı bir doktor hanım, doktor bey olarak görmek istermisiniz, böyle bir çaresizlik ve mecburiyetle ne aile hekimi, ne de hasta karşı karşıya bırakılmamalıdır. Aile hekimleri bu işe başlarken böyle bir zorunlulukla karşılaşacaklarını bilmiyorlardı. Acil değil aile hekimliği uygulaması için kendilerini hazırladılar. Zaten acil hekimi olmak isteselerdi o alanı seçer, orda çalışırlardı. Şöyle düşünün 24 saat ayakta olan, hiç uyumadan hizmete devam eden bir hekimden ailenizin hekimi olarak size güleryüzle davranmasını, hiç hatasız teşhis ve tedavi uygulamasını , güzel iletişim kurup yeterince vakit ayırmasını nasıl bekleyebilirsiniz? Evet hekimlik ve tıp eğitimi zor ancak bir hekimin ve bir insanın da belli bir kapasitesi ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş bazı hizmet kalite standartları var. Bunların sınırlarını zorlarsanız, aile hekimliği uygulaması ile hedeflenen iki önemli çıktıyı, hasta ve hekim memnuniyetini, ve de bu iki temel çıktıdan oluşan kaliteyi tamamen ve geri dönülmez biçimde örselemiş olursunuz. 
Ne yapılabilir? Hizmet sunanlar ve politika yapıcılar, bölgesel, yerel koşullar her ilde her ilçede farklı olabileceği için genel yönetmelikler yerine lokal esnek sorun yaratmaya değil çözmeye yönelik düzenlemeler için bir araya gelebilir. Sonuçta hepimiz aynı gemideyiz, aile hekimliği iyiye gitsin, daha iyi olsun istiyoruz, o halde Trabzon’un koşullarıyla İstanbul’un ya da Şırnak'ın koşullarını , altyapı ve insan gücünü eşitmiş gibi kabul ederek yasal yaptırımlar uygulamak aile hekimliğinde gelinen ve birçok ülkeye örnek olan noktayı geri götürecektir.
Hekimler görev tanımlarıyla ilgili iş yükü artışını belli bir yere kadar tolere edebiliyor ancak görev tanımlarında olmayan , mecbur tutularak kendilerinden yapmaları beklenen işler hizmet yüklerini artırdığında tükenmişlik sendromu dediğimiz durum ortaya çıkıyor.
 
Hekimler arasında tükenmişlik sendromu görülme sıklığı mesai saatlerinin artmasıyla değil, branşı ne olursa olsun iş yükü çeşitliliğinin artması ve görev tanımına yeni hizmet tiplerinin eklenmesiyle doğru orantılı olarak artıyor. Birinci basamak hekimleri aile hekimleri çok çalışmaktan değil görevleri olmayan işlerin kendilerine yüklenmesinden rahatsız, birçok ülkede bu rahatsızlığın çözümlenmemesi sonucu tükenmişlik oranları da yükselmiş.Böylece mutsuz hekim mutsuz hasta şeklinde bir kısır döngü oluşuyor ve bu kısır döngüyü kırmak için sağlık politikası yapıcılar görmüş ki net görev tanımları ve görev tanımlarının stabil bir biçimde korunup değerlendirilmesi hizmeti olumlu etkiliyor.
Aile hekimliğinin dünyaya örnek olacak Türkiye Modeli bu olmasa gerek.Bir an önce bu nöbet yanlışından dönülerek aile hekiminin mutlu olacağı düzenlemeler getirilmelidir.Ki mutsuz olan bir hekim hastasını memnun edemez.
Aile hekimliği uygulamasından başarı ile söz ediliyorsa bu aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarıdır. 
Sağlığın Yeni Yüzü Gücü Geleceği AİLE HEKİMLERİDİR.
 
Dr.Halil AKTAŞ
AHEF 2.Başkanı

Yorumlar   

 
+3 #2 Guest 05-08-2012 22:51
İLKER ATA SAYAR
Aile Hekimleri için bu son kanun ve genelgede imzası olan tüm yetkili otör ve mercilere nacizane bir sorum var.TC.Karayoll arı Trafik Kanunu der ki;ticari(otobü s,kamyon,minibü s sürücüleri) araç şoforleri 24 saat içinde sadece 9 saat araç kullanabilir oda 5 saat dolduktan sonra 30 dakika mola vermek zorundadır.Soru m şu,Türkiyede Aile Hekimlerinin bir Otobüs Şoförü kadar değeri yokmu vede Acil Servise gelen değerli Halkımın Yaşamının bir Otobüs Yolcusu kadar değeri yokmu?Vicdan ve Sağduyunuz,Opor tünizmi yenmiş görünmüyor bana göre,sizce öyle değilmi?
 
 
+3 #1 olcay turk 05-08-2012 11:33
Aynen katılıyorum.Gen elgede acil tıp uzmanlarından,T SM hekimlerinden bahsedilmemesi ayrıca düşündürücüdür. ..
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile