Monday, Apr 23rd

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 
 

Aile hekimleri obeziteyi takip altına alacak

E-posta Yazdır PDF

Ankara İl Sağlık Müdürü Aksoy, ?Aile hekimleri obezite konusunda vatandaşı bilgilendirecek ve onlara beslenme danışmanlığı hizmeti verecek? dedi. 

Ankara İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Aksoy, aile hekimlerinin obezite konusunda da vatandaşı bilgilendireceğini ve onlara beslenme danışmanlığı hizmeti vereceğini söyledi.

 

Türkiye'de yaygınlaşmaya başlayan aile hekimliği uygulaması, sağlık alanında yeni bir çığır açtı. Ankara'da 4 ay önce başlayan aile hekimliğine ilişkin basın toplantısı düzenleyen Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, vatandaşların aile hekimlerine sadece hasta olduğunda değil sağlıklı zamanlarında da her fırsatta başvurabileceğini hatırlattı. Aile hekimliğini daha etkin hale getirmek için farklı çalışmalar içinde olduklarını belirten Aksoy, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince Ankara'daki okullarda Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte aile hekimliğini tanıtıcı ders verileceğini ifade etti. Aksoy, ayrıca öğrencilerin bağlı bulunduğu aile hekimleri listesinin okul idarecileri aracılığıyla çıkarılarak, beklenmedik bir sağlık sorunu olduğunda aile hekimleriyle bizzat temasa geçileceğini kaydetti. Aksoy, aile hekimlerinin obezite konusunda da vatandaşı bilgilendireceğini ve onlara beslenme danışmanlığı hizmeti vereceğini söyledi. Ankara'da aile hekimliğine geçilmeden önce tüm çalışmaların yapıldığı vehazırlıkların tamamlandığı bilgisini veren Aksoy, "Aile hekimliğine hazırlıksız yakalanmadık. Biz yıllardır aile hekimliğine hazırlanıyoruz. Ankara'da aile hekimliğiyle ilgili bir sorun yok" dedi.

 

Sağlık ocaklarının aile sağlık merkezlerine dönüştürüldüğünü anlatan Aksoy, 313 aile sağlığı merkezinde bin 247 aile hekiminin görev yaptığını ifade etti. Sağlık ocaklarında daha önce görev yapan doktor sayısının 870 civarında olduğunu hatırlatan Aksoy, aile hekimlerinin günde ortalama 50 vatandaşa baktığını söyledi. Aile hekimlerinin düzenli olarak eğitimden geçirildiğine işaret eden Aksoy, Ankara'daki tüm kurum ve kuruluşlarla da aile hekimliği üzerine bilgilendirme toplantıları yapıldığını kaydetti.

 

Uzun araştırmalar sonucunda Ankara'da 4 milyon 650 bin nüfusun 90 bininin kayıt dışı olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Aksoy, buralara aile hekimi atamasının yapılmadığını ifade etti. Aile hekimlerine devletin ortalama 2 bin 500 lira cari harcama katkısında bulunduğuna dikkat çeken Aksoy, aile hekimlerinde masraf sorunu olmadığını kaydetti. Aile hekimliğinde vatandaşla doktor arasında güven ve bağ oluştuğunu belirten Aksoy, aile hekimlerinin vatandaşa sağlık danışmanlığı hizmeti verdiğini ifade etti.

 

Ankara'da aile hekimlerine karşı önemli bir oranda memnuniyet olduğunu söyleyen Aksoy, aile hekimlerine başvurmayan vatandaşları da aile hekimleriyle tanışmaya çağırdı. Artık her konuda hastaneye gidilmemesi gerektiğine işaret eden Aksoy, aile hekimlerinin sürücü muayenelerini bile yaptığını dile getirdi.

 

Aksoy, Ankara'da vatandaşların aile hekimlerini değiştirme oranının yüzde 5'i geçmediğini, bunun da il içi hareketlerden kaynaklandığını ifade etti. Aile hekimlerinin evde bakım hizmeti verdiğini de hatırlatan Aksoy, Ankara'da 120 bin civarında dışarıdan gelen öğrenci ile çalışan bulunduğunu ve kayıtlarının da kendi yaşadıkları illerde olduğunu hatırlattı.

Kaynak : İHA, medimagazin

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile