Friday, Apr 20th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

Yaşlı Sağlığı Tanı Ve Tedavi Rehberi 2010

E-posta Yazdır PDF

Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Hekimler İçin Yaşlı Sağlığı Tanı Ve Tedavi Rehberi 2010. Dünyada 2005 yılında gerçekleşen 58 milyon ölümden 35 milyonunun nedeni kronik hastalıklardır ve önümüzdeki 10 yıl içinde bu hastalıklardan ölümlerin %17 oranında artması beklenmektedir.

Bu durum, hem halk sağlığı, hem de toplumlar ve ekonomileri için çok ciddi bir tehdittir. Kronik hastalıklar ülkemiz açısından da büyük önem taşımaktadır.

Tüm Türkiye?de 2000 yılı için hesaplanan toplam 430.459 ölümün 305.467?si (%71) kronik hastalıklar nedeni iledir. Nüfusun yaşlanması, 21. Yüzyılda öne çıkan en önemli demografik olgulardan biridir ve sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş imkânlarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Türkiye?de sağlık sektörünün yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak sürdürülen çalışmalar geçtiğimiz on beş yıl içinde kazandığı ivme ile kararlı bir şekilde devam ettirilmektedir. Bakanlığımız ?Sağlıkta Dönüşüm Programı? çerçevesinde koruyucu hekimlik yaklaşımı bağlamında yürütülecek olan kronik hastalıklar risk faktörleriyle mücadele ve sağlığın geliştirilmesi (health promotion) faaliyetleri ile halkın sağlık okur-yazarlığının geliştirilmesi ve davranış değişikliği oluşturmak suretiyle halkın kendi sağlık sorumluluğundaki payının yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Yorumlar   

 
0 #1 bg 17-10-2011 22:44
Bigilendirme için teşekürler ancak link çalışmıyor.
 

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile