Friday, Apr 20th

Last update:02:57:28 AM GMT

You are here:
 

İzmir sağlıkta üretim ve teknoloji merkezi olmaya aday

E-posta Yazdır PDF

İZMİR- 1. Küresel İnoviz Konferansı'nda 'Sağlık İçin İzmir' konusu masaya yatırıldı. Ege Üniversitesi ve İzmir Kalkınma Ajansı'nın girişimleriyle başlayan, İzmir Ticaret Odası'nın desteğiyle ivme kazanan İzmir'in sağlık ve medikal teknolojilerin üretim üssü olma şansının yüksek olduğu belirtildi.

ABD'den Drexel Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu Onaran'ın da destek verdiği süreçte İzmir'in inovasyon merkezi olması için bütün şartların mevcut olduğu belirtildi. Dekan Onaran, "Yaptığımız ankette de buradaki zeki öğrencilerin İzmir'de bu merkezin kurulmasını istedikleri ortaya çıktı. İzmir bu konuda en uygun kent. Biz de İzmir'i destekliyoruz. Ege Üniversitesi'nin bu konudaki çalışmalarını takdirle izliyoruz." diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da yaptığı açıklamada, tarihte sağlığın ilk merkezi olarak kabul edilen İzmir'in 2020 EXPO'suna aday olması halinde muhtemelen tekrar sağlık temasını seçeceğini belirtti.

ESBAŞ tarafından Ege Serbest Bölgesi Konferans Salonu'nda ''Sağlık İçin İzmir'' temalı 1. Küresel İnoviz Konferansı düzenlendi. Konferansın açılışında konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, medikal teknolojisinin İzmir için yeni bir açılım olduğunu, kentin bu alanda önemli bir potansiyeli bulunduğunu söyledi. Demirtaş, İzmir'de sağlı sektöründe İZTO'ya kayıtlı 2 bini geçen sayıda firma bulunduğunu, Ege Serbest Bölgesi içinde de 10 firmanın üretimini sürdürdüğünü dile getirdi.

Serbest Bölgeler Genel Müdürü Armağan Vurdu, Türkiye'de serbest bölgelerin 25 yıllık bir tarihe sahip olduğunu, bu süreçte 10 bölgenin 216 milyar dolar ticaret hacmi ve 50 bin kişiye istihdam meydana getirdiğini anlattı. ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer, bölgenin sağladığı istihdamı artırmak için çalıştıklarını, şu anda 15 bine ulaştıklarını, hedeflerinin 30 bin olduğunu ifade etti. Bölgeyi hızla doldurmak istediklerini ifade eden Tuncer, bölgede yapılacak yatırımlarla Türkiye'ye teknoloji transferi yapmak istediklerini, havacılık ve uzay sanayiinden sonra medikal teknolojilerde de işbirliği ortamı oluşturmak istediklerini kaydetti.

Yapılan panelde İzmir'de medikal sektörün yüzde 80'i aşan dış bağımlılığı aşabilmesi için Ar-Ge faaliyetlerini yapabileceği bir inovasyon merkezi kurulması için çalışmalar yapıldığı anlatıldı. EBİLTEM Başkanı Prof. Dr. Fazilet Vardar Sükan'ın bu bağlamda yaptıkları çalışmalarla önemli bir mesafe alındığını ve Drexel Üniversitesi'nin de katkılarıyla bilgi anlamında gereken altyapıyı hazırladıklarını, konunun maddi boyutu için işadamlarının destek vermesi gerektiğini söyledi. 60 sektör temsilcisinin hareketin içinde olmak istediklerini anlatan Vardar, amaçlarının yerli yabancı yatırımcıları çekmek, yaratıcı, yenilikçi, çözümcü, yerel, yöresel ulusal ve küresel boyutları olan bir bölgede biyomedikal kümelenmeyi tetiklemek olduğunu söyledi.

Bilişim Vadisi Projesi konusunda bilgi sunan TecknoBee Genel Müdürü Atilla Dikbaş merkezi İstanbul'da kurulmasına rağmen, bilişim boyutunu bilim boyutuna çevirerek tüm Türkiye'deki çoklu bölgeler büyüme stratejisi uyguladıklarını kaydetti.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi Bölüm Başkanı Ekrem Oğuz Ülker de son yıllarda askeri kesimin yaptığı bilimsel projelerle ilgili olarak yaptığı atılımın bütün kurumlara örnek olduğunu kaydetti. Ülker, 5 milyar dolarlık yerli sermayeye yönelik alımlarla başlattığı helikopter projesi, Altay savaş gemisi projesi ve Göktürk savunma amaçlı uydu projesi hakkında bilgi verdi. Ülker, deneyimlerini İzmir'in kuracağı inovasyon merkeziyle paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti.

İzmir Ticaret Odası Meclis üyesi ve Sağlık Komitesi Direktörü Ferda Demircioğlu 1000'e yakın sağlık ve medikal üyeleri bulunduğunu aktardı.

İki gün sürecek sempozyumda 'Sağlık İçin İzmir' teması kapsamında Türkiye, ABD ve İsrail'den bilim adamları sunumlar yapacak.

Yorum ekle

Yorum yaparken yapıcı olmaya özen gösteriniz. eleştirirken eleştirileceğinizi unutmayınız.


Güvenlik kodu
Yenile